Katechezy

Korzenie liturgii uświęcenia czasu – ks. Andrzej Megger

Liturgia jest sprawowana nie tylko w przestrzeni świętych miejsc, w kościołach i kaplicach, lecz również w czasie. Ten natomiast nie jest czymś obojętnym, przypadkowym czy drugorzędnym. Jest znakiem rzeczywistości nadprzyrodzonej. Najlepszym tego przykładem jest dzień Pański, czyli niedziela. Od samego początku chrześcijanie zbierali się…

Biblijne tło Wielkiego Postu – ks. Wojciech Kardyś

Trwamy w okresie Wielkiego Postu – wyjątkowego czasu, który ma nas przygotować na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przez wieki stopniowo zmieniały się i kształtowały liturgiczne obchody wielkopostne. Zawsze jednak podkreślano, że mają one swoje umocowanie w przekazach Pisma Świętego.

Makrokosmos liturgii – ks. Andrzej Megger

Kard. Joseph Ratzinger, podsumowując jeden ze swoich tekstów poświęconych liturgii, próbuje wyjaśnić współczesnemu człowiekowi najgłębszą prawdę o nim samym, ukrytą w celebracji. Przywołuje w tym celu znalezione przypadkowo na kartce z kalendarza słowa Mahatmy Gandhiego. We wszechświecie istnieją trzy obszary życia, a każdy z nich pociąga…

Strapionych pocieszać – to jest dopiero coś! – ks. Dariusz Drążek

Jakże szeroki wachlarz wyrazów bliskoznacznych posiada słowo „strapienie”. Są to: udręka, troska, zmartwienie, przygnębienie, smutek, żal, gorycz, frasunek, zniechęcenie i wiele innych. Świadczy to wymownie, że strapienia „przychodzą na nas” w rozlicznych sytuacjach życiowych, czasem bardzo niespodzianie, i chyba nie omijają nikogo.

Wizyta duszpasterska – ks. Marek Łangowski

Zacznijmy od tego, że każda zapowiedziana i oczekiwana wizyta w naszym domu osoby, którą znamy, jest przede wszystkim wynikiem naszego osobistego zaproszenia. Otwarte drzwi domu dla ludzi, którzy nas odwiedzają, to wyraz zaufania, życzliwości i gościnności. Roztropny duszpasterz, zapraszany do…

Adwent to nasze życie – ks. Dariusz Drążek

Adwent uczy nas oczekiwania z nadzieją. Słyszymy Jezusowe wezwanie do życia w postawie oczekiwania i czujności: „A wy bądźcie podobni do ludzi, oczekujących swego pana, kiedy z uczty weselnej powróci, aby mu zaraz otworzyć, gdy nadejdzie i zakołacze” (Łk 12,36).

Ożywcza monotonia litanii – ks. Andrzej Megger

Litania (gr. lite, łac. litanea – prośba, błaganie) jest modlitwą błagalną składającą się z szeregu wezwań skierowanych do Boga Ojca, Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego, Matki Bożej lub świętych. To jedna z najstarszych form modlitwy, ponieważ człowiek zawsze czuł nad sobą Kogoś większego…

Codziennie, dyskretnie i cicho – ks. Dariusz Drążek

Sięgnęliśmy ostatnim razem po list papieża Franciszka na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. List na interesujący nas temat, obszerny, lecz treściwy w każdym punkcie. Dlatego także teraz chciałbym zaczerpnąć z niego kilka papieskich słów, które mogą pomóc w spojrzeniu na świat…

Na skrzydłach wiary i rozumu – ks. Wiesław Mering

14 dzień września 1998 roku zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach filozofii: Jan Paweł II podpisał encyklikę „Fides et ratio”, poświęconą roli jaką pełnią wiara i rozum w osiąganiu przez człowieka prawdy. Kilkanaście tygodni, które minęły od ukazania się papieskiego…

Jak najwięcej o dobrych uczynkach – ks. Dariusz Drążek

Zapraszam Czytelników „Pielgrzyma” na cykl katechez na temat uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała. Dobre uczynki to temat wciąż aktualny. Ufam doświadczeniu, mądrości i wyczuciu ludzkich potrzeb, którymi charakteryzował się śp. ksiądz poeta Jan Twardowski. W wierszu „Do kaznodziei”, napisanym jakby na „naszą…

Liturgiczny kalejdoskop barw – ks. Andrzej Megger

W poprzedniej katechezie dowiedzieliśmy się, jakie jest pochodzenie szat liturgicznych. Pozostaje jeszcze jedna kwestia bezpośrednio związana z poprzednim tematem. Chodzi o kolor szat liturgicznych. Kanon barw jest wyraźnie określony przez odpowiednie dokumenty i tworzą go: biel, czerwień, zieleń, fiolet, czerń…