Portrety

Legenda Antoniego Abrahama – ks. Jan Walkusz

Między Zdradą, Wersalem a Gdynią jest – jak dowodzi niedawna przeszłość – niemało miejsca na ideowość i twórczy patriotyzm. Wymownie egzemplifikuje to decyzja Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która ogłosiła bieżący rok Rokiem Antoniego Abrahama.

Kaszuby oczami i piórem Ślązaka – ks. Jan Walkusz

Literatura podróżnicza, która przeżywała swoje najlepsze czasy w romantyzmie, w okresie międzypowstaniowym skoncentrowana była między innymi na „spenetrowaniu” własnego kraju w celu dotarcia do nowych źródeł tożsamości. Do takiej konwencji nawiązywali autorzy tekstów pamiętnikarsko-podróżniczych ostatnich dekad XIX wieku.

Betlejem dzieciństwa Anny Kamieńskiej – ks. Antoni Dunajski

W czasach wczesnego PRL-u była redaktorką tygodników „Wieś” i „Nowa Kultura”. W ważnym dla polskiej literatury roku 1968 została współredaktorką „Twórczości”, a w kilka lat później rozpoczęła współpracę z kierowanym przez ojców dominikanów wydawnictwem „w drodze”. Jej wiersze, eseje i…

Postawiłam Matce Bożej ultimatum” – ks. Rafał Barciński

Fulla Horak (1909–1993) urodziła się w Tarnopolu. Skończyła studia filozofii, była nauczycielką muzyki. W czasie II wojny światowej służyła ojczyźnie jako łączniczka AK. Aresztowana przez sowietów, została skazana na dziesięć lat łagru. Po powrocie z gułagu, który był czasem wielkiego…

„Taki ogrom łask wobec mojej niegodności” – ks. Rafał Barciński

Alicja Lenczewska (1934–2012) znana jest w Polsce dzięki jej pismom. Jednym jest „Świadectwo. Dziennik duchowy”, drugim „Słowo pouczenia”. Z książek tych wyłania się głębokie doświadczenie obcowania z Jezusem, Maryją i świętymi. Alicja opisuje w formie dialogu przeżycia i doświadczenia spotkania…

Stanisława Leszczyńska

Stanisława Leszczyńska (ur. 8 maja 1896 r. w Łodzi, zm. 11 marca 1974 r.) – polska służebnica Boża, położna w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Była córką Jana i Henryki Zambrzyckich. Jej ojciec trudnił się stolarstwem, a matka pracowała w fabryce włókienniczej.…

Hanna Chrzanowska

Hanna Chrzanowska – córka prof. Ignacego Chrzanowskiego i Wandy Szlenkier. Urodziła się 7 października 1902 roku w Warszawie. Podstawowe wykształcenie otrzymała w swoim domu rodzinnym, szkołę średnią ukończyła u sióstr urszulanek w Krakowie. Po zdaniu matury wraz z koleżanką zaangażowała…

Wielki Brat Albert

Mógł być wielki. Mógł znaleźć się wśród najwybitniejszych malarzy impresjonistów – nie tylko w samej Polsce, ale i na świecie. Mógł być powszechnie znany, modny, podziwiany, naśladowany. Mógł być kimś. Czytalibyśmy o nim obszernie w najważniejszych encyklopediach i najlepszych podręcznikach.…

Służebnica Boża Matka Wincenta Jadwiga Jaroszewska

Urodziła się 7 marca 1890 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Na chrzcie świętym w kościele św. Jakuba otrzymała imiona: Jadwiga Zofia. W drugim roku jej życia zmarł ojciec Władysław, a w siódmym matka Franciszka. Wychowaniem Jadzi i jej młodszych sióstr bliźniaczek…

Kazimierz Hołoga

Kazimierz Hołoga urodził się 18 stycznia 1913 roku w Poznaniu, zmarł 12 września 1958 roku.  Był najmłodszym z siedmiorga dzieci Wincentego i Marty z domu Białkowskiej. Matka, bardzo religijna, zaszczepiała w rodzinie miłość do Boga i ojczyzny, którą on przeniósł…

To jest moje życie…

Sztuka wpisana jest w jego życie. Franciszkanin o. Tomasz  Jank, rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku oraz przełożony klasztoru braci zakonnych OFMConv., łączy swoje powołanie z twórczą  pasją – maluje, projektuje i tworzy witraże w obiektach kościelnych, zajmuje się też…

Służebnica Boża Rozalia Celakówna

Urodziła się w Jachówce na Podhalu (archidiecezja krakowska) 19 września 1901 roku. Była najstarszym dzieckiem spośród ośmiorga rodzeństwa. Pierwszy bliższy kontakt wewnętrzny z Panem Jezusem miała w wieku 6 lat. Pan Jezus dał jej wtedy odczuć swoją obecność, co później…