Portrety

Świadek życia – Ewa Kowalewska

25 października do Domu Ojca odeszła prof. Wanda Półtawska. Poszła za swoim ukochanym ojcem duchowym św. Janem Pawłem II. Na pewno złożył ją w ramionach Chrystusa, któremu przez całe życie służyła. Przeżyła sto dwa lata bez siedmiu dni.

Uczestnik przełomowych wydarzeń – Jan Hlebowicz

Był jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Pomorza Gdańskiego – żołnierzem w czasie II wojny światowej, walczącym z bronią w ręku o wolność Polski, po 1945 roku społecznikiem, pisarzem, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem Kaszub, a w końcu także rzecznikiem strajkujących…

Artysta zatrzymanego czasu – ks. Jan Walkusz

W wydanym niedawno przez Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z inicjatywy jego dyrektorki Barbary Kąkol albumie pod wyjątkowo lapidarnym tytułem – „Leon Perszon. Fotografie”, w słowie wstępnym tak napisała: „Setna rocznica uzyskania praw miejskich przez Kartuzy jest szczególną…

„Mestwin” na drogach do Kartuz – ks. Jan Walkusz

W związku ze stuleciem uzyskania praw miejskich przez Kartuzy włodarze oraz instytucje kulturalno-społeczne stolicy Kaszub inicjowali różnorodne imprezy dla uczczenia tegoż wydarzenia, począwszy od tematycznych spotkań i okolicznościowych konkursów, a na dorocznym zjeździe Kaszubów kończąc, który – jak wolno sądzić…

Od Mściszewic do Toronto – ks. Jan Walkusz

Na pozór może zaskakiwać to dziwne zestawienie i rodzić uzasadnione pytanie, co łączy Mściszewice (o których mowa w felietonie w 16 numerze „Pielgrzyma”) w powiecie kartuskim z metropolią w kanadyjskiej prowincji Ontario. Niemniej, jak się wydaje, bieg wydarzeń wygenerował takie…

Kociewski piewca Kaszub – ks. Jan Walkusz

Już od dziesiątków lat ludzie nauki różnych specjalności i pisarze o rodowodzie kaszubskim interesowali się, badali i popularyzowali kulturowe bogactwo Kociewia. Bez wątpienia do grona takich osób, zafascynowanych bratnim regionem, był ks. dr Bernard Sychta, na szczególne podkreślenie zasługuje także…

Promotor trzeźwości z grodu Damroki – ks. Jan Walkusz

Ks. Szczepan Keller, syn ziemi chmieleńskiej, położonej w centrum Szwajcarii Kaszubskiej, jednoznacznie zapisał się na kartach historii jako gorliwy duszpasterz, budowniczy kościoła i twórca parafii w Ostródzie, oddany swej misji proboszcz w Pogódkach, a przede wszystkim założyciel i redaktor opiniotwórczego…

Król Maciuś, czyli jak kochać dzieci – Jan Hlebowicz

Pedagog, lekarz, pisarz i działacz społeczny. Przeszedł do historii jako prekursor ruchu na rzecz praw dzieci. W czasie II wojny światowej, choć sam mógł się ratować, pozostał do końca ze swoimi wychowankami. Sto czterdzieści pięć lat temu, 22 lipca, urodził…