Felietony

Różne losy wizjonerek – Adam Hlebowicz

Objawienia maryjne w Gietrzwałdzie przyciągają do tego miejsca coraz większą liczbę pielgrzymów, także same wydarzenia z 1877 roku są coraz lepiej znane. Oto dwóm dziewczynkom, trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej, na drzewie zaczęła ukazywać się Maryja. Pytana, jak…

Z czerni w biel – Zofia Pomirska

W 1883 roku papież Leon XIII ustanowił październik miesiącem ku czci Królowej Różańca, polecając, by codziennie odprawiać nabożeństwo różańcowe. Stało się to m.in. dzięki inicjatywie bł. Bartłomieja Longo, zwanego Bratem Różańcem. Tym, którzy znali wcześniejsze dokonania dzisiejszego błogosławionego, mogło się…

Ks. Olszewski w więzieniu – Adam Hlebowicz

Ks. Jan Olszewski, proboszcz z Osieka, 27 września 1907 roku został skazany na półtora roku bezwzględnego więzienia. Oskarżono go o to, że na ambonie odczytał kilka uchwał z okólnika księży dekanatu lubawskiego i zachęcał swoich parafian do wychowywania dzieci w…

Nie da się tego uniknąć – Anna Maria Kolberg OV

„Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i jedyną, która otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach – w 1903 roku z fizyki za badania nad promieniowaniem i w 1911 roku z chemii, za wyizolowanie radu”.

Aby nie gubić skarbów – Piotr Wojciechowski

Chrześcijaństwo nie jest „ludem Księgi” ani „religią Księgi”, jak lubią o sobie mówić muzułmanie. Mimo to Pismo Święte, księga natchniona, pełni w Kościele ogromną rolę. Czy także w naszym życiu? Czy teksty biblijne wracają w naszej modlitwie, rozmowach albo w…

Ulmowie – rok później – Adam Hlebowicz

Dokładnie rok temu rodzina Wiktorii i Józefa Ulmów wraz z siedmiorgiem swoich dzieci została ogłoszona przez Kościół katolicki błogosławionymi. Choć w ostatnich kilku dekadach, w dużej mierze dzięki Janowi Pawłowi II, katalog polskich świętych znacznie się powiększył, to przypadek Ulmów…

Trochę inne szkoły – Zofia Pomirska

Wrzesień to czas rozpoczęcia nauki wielu naszych dzieci. Te, które przekroczą próg polskich szkół, tworzą kilkumilionową społeczność. Nie należy zapominać jednak o licznej grupie uczniów, którzy pobierają naukę poza granicami naszego kraju. Szkolnictwo na obczyźnie obejmuje zarówno szkoły przy polskich placówkach dyplomatycznych,…

Homo viator – Adam Hlebowicz

Łacińskie określenie homo viator, czyli „człowiek wędrujący”, oznacza coś więcej niż „podróżnik”. To określenie kogoś, kto idąc, szuka swej duchowej tożsamości. Wiele odniesień do człowieka wędrującego można znaleźć w literaturze, poczynając od Odyseusza. Dla mnie najbardziej przejmującym opisem wędrówki jest…

Dalej niż do mety – Anna Maria Kolberg OV

„W pierwszym Światowym Kongresie Dróg uczestniczyło wielu oficjalnych przedstawicieli milionów dróg przecinających kraje świata pod wszystkimi południkami i równoleżnikami. Drogi ogromne i maleńkie dróżki, dumne autostrady o dwunastu pasach i zagubione w dżungli ścieżki, szlaki górskie i brukowane trakty, ciche…

Sport i religia – Adam Hlebowicz

Czy są to zjawiska, które ze sobą rywalizują? Niektórzy badacze widzą w zamyśle nowoczesnych igrzysk olimpijskich barona De Coubertina chęć zastąpienia wiary w Boga wiarą w tężyznę i rywalizację fizyczną.  To niewłaściwe zestawienie.

Na spotkanie niepokojów – Piotr Wojciechowski

W czytaniach mszalnych najbliższych niedziel usłyszymy pytania stawiające nas wobec najważniejszych wyborów w życiu. Starotestamentalna Księga Jozuego ustami proroka pyta naród wybrany: „Gdyby wam się nie podobało służyć Panu, rozstrzygnijcie dziś, komu służyć chcecie”. A w Ewangelii Janowej słyszymy podobną deklarację wolności, otwartych drzwi:…

Podobni do Ojca – Anna Maria Kolberg OV

„Mój syn przyszedł na ten świat w sposób zupełnie zwyczajny. Ja jednak musiałem podróżować, ponieważ miałem wiele obowiązków. Synek zaczął sam jeść, kiedy się tego nie spodziewałem, zaczął mówić, kiedy mnie nie było w domu. Jak szybko rósł! Jak szybko mijał czas!

Oczy szeroko otwarte – Zofia Pomirska

Opracowując program rekolekcji oazowych, sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki włączył do niego codzienną „wyprawę otwartych oczu”. Na długo przed powstaniem encykliki „Laudato Si” ten charyzmatyczny kapłan pragnął powiązać formację duchową młodego człowieka z kontemplacją piękna natury, by ten, obserwując przyrodę…

Katecheza na opak – Adam Hlebowicz

Kłam, bo zawsze coś z tego w świadomości ludzi zostanie. Nie do końca wiadomo, kto ukuł tę tezę po raz pierwszy, ale z pewnością chętnie z niej korzystały wszelkie totalitaryzmy. Gorzej, gdy z niej korzysta się w ustroju demokratycznym.

Wiara w powstaniu warszawskim – Adam Hlebowicz

Obecnie trwająca wojna w Ukrainie, podobnie jak wiele wcześniejszych konfliktów zbrojnych na świecie, pobudzają potrzebę silniejszych związków z Bogiem. Ludzie, nie tylko żołnierze, chętniej się modlą, poszukują otuchy i nadziei w Zbawicielu. Nie inaczej było w czasie 63 dni zmagań…