Felietony

Radość nam zmartwychwstaje – Piotr Wojciechowski

Trzeba głosić chwałę Zmartwychwstania, ale bez prawdy – jakaż to radość? Nie ma prawdy, gdy prawo kobiet do aborcji nazywa się prawem człowieka. To jawne kłamstwo każe wpisywać na listę praw człowieka prawo pozwalające, aby silniejszy zabijał bezbronnego. Czy to…

Wielkie dni – Adam Hlebowicz

Są takie wydarzenia, które w sposób nie do końca wytłumaczalny zatrzymują czas. W historii polskiego narodu było ich przynajmniej kilka. Niekiedy trwały one nawet przez kilkanaście miesięcy, jak na przykład w czasie uchwalenia Konstytucji 3 Maja i kilka miesięcy później.…

Z nowym sercem – Anna Maria Kolberg OV

„Pewna żydowska historia opowiada o człowieku, który miał już dość życia ze swoją żoną i dziećmi. Żona rządziła nim, zadręczała go, zaś dzieci gardziły nim i za plecami naśmiewały się z niego. Czuł się ofiarą i stwierdził, że nadszedł czas, aby poszukać niebieskiej Jerozolimy, czyli…

Dziecko? Tak! – Adam Hlebowicz

W nadchodzącej wielkimi krokami debacie „o terminacji ciąży”, jak to dosadnie określił wysoko postawiony polityk, potrzebny jest głos nas wszystkich. Uwzględniając bardzo różne, niekiedy drastycznie skomplikowane przypadki, należy szukać dobra indywidualnego i wspólnego. Z tej debaty nie można nikogo wykluczyć.

Wróćmy do słów pojednania – Piotr Wojciechowski

Piszemy krótkie teksty, porozumiewamy się w napięciu, w pośpiechu. Nasz język się̨ zmienia, staje się̨ skrótowy, ubogi i coraz częściej brutalny. Nawet u bardzo młodych ludzi słyszy się coraz więcej wulgaryzmów. Słowna napastliwość zastępuje ludziom słabym i tchórzliwym agresywne czyny.…

Człowiek o złotym ramieniu – Adam Hlebowicz

Takim mianem określano Jamesa Harrisona, Australijczyka, który jako wieloletni krwiodawca uratował życie 2,4 mln dzieci. Jak to możliwe? Jego krew zawierała rzadkie przeciwciała anty-D, używane do wytwarzania leków podawanych ciężarnym matkom, których krew może zaatakować ich nienarodzone dzieci. Harrison zaczął…

Pod okiem św. Józefa – Zofia Pomirska

„Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – mówi starożytna maksyma. Trudno wyrokować, czy te słowa przyświecały Antoniowi Gaudiemu, gdy rozpoczynał pracę nad budową bazyliki Sagrada Familia, co miało na zawsze odmienić jego życie.

Przestroga ks. Streicha – Adam Hlebowicz

24 maja tego roku na placu katedralnym w Poznaniu zostanie odprawiona msza św. beatyfikacyjna ks. Stanisława Streicha. Został on zamordowany przez komunistę Wawrzyńca Nowaka podczas mszy św. z udziałem dzieci, odprawianej w kościele św. Jana Bosko w Luboniu koło Poznania,…

Piękna dusza – Zofia Pomirska

Niemal ćwierć wieku temu nakręcono film zatytułowany „Piękny umysł”. Opowiada on historię genialnego matematyka, Johna Nasha Jr., uhonorowanego nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Dzięki temu filmowi mnóstwo ludzi na całym świecie poznało niezwykłą biografię profesora Uniwersytetu w Princeton. Znacznie mniej…

Do ostatniej chwili – Anna Maria Kolberg OV

„Pewnego dnia prosty chiński żołnierz ujrzał Sun Lu, księżniczkę o legendarnej urodzie, jadącą powozem. Ten ułamek sekundy, to przelotne spojrzenie rzucone za zasłonę zmieniło życie żołnierza, który w jednej chwili zakochał się w księżniczce do szaleństwa”.

Szkoła dobrego słowa – Piotr Wojciechowski

Kiedy Maria Magdalena spotyka Zmartwychwstałego, wita go słowem „Rabbuni”. Jest to zdrobnienie od słowa „rabbi” – nauczyciel. Forma słowa wskazuje na emocjonalne uniesienie, serdeczność i szacunek. Dziś z wielu stron słyszymy, że szkoła, do której polskie dzieci pójdą we wrześniu,…

Miętne ’84 – Adam Hlebowicz

7 marca 1984 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina rozpoczął się strajk młodzieży w obronie obecności krzyża w ich placówce. Ponad 400 uczniów przystąpiło do protestu. Tego samego dnia wieczorem do szkoły przybył jej dyrektor w obecności…