Felietony

Uważaj! Zaczekaj! – Anna Maria Kolberg OV

„Na łagodnym stoku jednego ze wzgórz Langhe rosła grupa dorodnych drzewek brzoskwiniowych. Wiosną ich kwiaty tworzyły delikatny jak aksamit różowy obłok, który radował przechodniów. W długim rzędzie drzew wyrosło młode, pełne życia drzewko brzoskwini”.

Moje dziecko… – Anna Maria Kolberg OV

„Mama i jej nastoletni syn umówili się pewnego popołudnia w centrum handlowym, aby obejrzeć nowe modele telefonów. Mama spóźniła się piętnaście minut. Kiedy przyszła, syn ze złością warknął: Już piętnaście minut czekam na ciebie”.

Łzy zakonnika – Adam Hlebowicz

Było to już dosyć dawno temu, w czasie rekolekcji w klasztorze karmelitańskim w Gorzędzieju nad Wisłą. Była sobota, a zatem nauka wygłoszona przez rekolekcjonistę poświęcona była Maryi. W pewnym momencie zakonnikowi popłynęły łzy z oczu. Było to wzruszenie człowieka, który uświadamiał sobie, jak piękną i…

Na cysterskim szlaku – Zofia Pomirska

Wakacyjny czas sprzyja refleksjom nad życiem, zwłaszcza gdy nasze drogi będą przebiegały przez miejsca, gdzie wszystko wokół zachęca do kontemplacji. Warto pod tym kątem przyjrzeć się szlakowi naznaczonemu dziedzictwem cysterskim, tym bardziej że stanowi on element międzynarodowego programu „Europejskich dróg kulturowych”. Głównym…

Twój skarb – Anna Maria Kolberg OV

„Trzej chłopcy – Salvator, Julio i Antonio – mieszkali i bawili się razem w Cremonie gdzieś w połowie XVII wieku. Salvator śpiewał pięknym tenorem, a Julio akompaniował mu na skrzypkach, gdy włóczyli się po placykach. Antonio także lubił muzykę i…

Kochane biblioteki – Adam Hlebowicz

W czasie wakacyjnym niektórzy wybierają nicnierobienie i jest to dla nich najlepsza forma wypoczynku. Rzecz gustu i potrzeb. Jest jednak wiele osób, które niezależnie od tego, czy spędzają czas aktywnie, czy biernie, wykorzystują okres urlopowy na czytanie książek.

Naprawdę się nie boisz? – Anna Maria Kolberg OV

„Linoskoczek żył z wykonywania akrobacji na linie zawieszonej na znacznej wysokości bez żadnych siatek zabezpieczających. Pewnego razu rozciągnął swoją linę nad rynkiem małego miasteczka, a następnie przez głośnik zaprosił ludzi, aby przyszli zobaczyć, jaki jest zręczny”.

Rozważania 1941 roku – Adam Hlebowicz

Błogosławiony ks. Henryk Hlebowicz w czasie okupacji okresu 1939–1941 zasłynął w Wilnie z serii niezwykle odważnych, a jednocześnie mocno osadzonych w Ewangelii homilii. Trzydziestosiedmioletni kapłan głosił Słowo Boże, w którym nie ukrywał prawdziwych sprawców zbrodni, prześladowań i deportacji.

Otworzyć oczy sumienia – Piotr Wojciechowski

Minął już wyznaczony przez Kościół czas wielkanocnej spowiedzi. A wielu spośród nas, wierzących i praktykujących, w tym czasie do spowiedzi nie poszło. To jest fakt, którego nie wypada lekceważyć. Co się dzieje z naszymi sąsiadami z kościelnej ławki?

Kapliczki na Pomorzu – Adam Hlebowicz

Na Kaszubach, Kociewiu, Powiślu i Żuławach są tysiące kapliczek. Gdy krążyłem ostatnio autem po naszym pięknym regionie, odczytywałem umieszczone na nich wezwania. Ułożyła mi się z tego pokaźna litania, jedyna w swoim rodzaju, bo wynikająca z geografii podróży, łącząca postaci Chrystusa, Maryi i wielu świętych.…

Krzyż – Adam Hlebowicz

Krzyż przetrwa, niezależnie od tego, czy jakiś współczesny polityk chce na zakazie umieszczania go w urzędzie zbić swój kapitał. Nie lękałbym się tego. Dla chrześcijan jest ważne, żebyśmy wiedzieli, co on symbolizuje, jaką siłę nam daje i dlaczego tak często…

Służyć życiu – Zofia Pomirska

30 maja, niedługo po Dniu Matki, a zaraz przed Dniem Dziecka, obchodzimy w naszym kraju Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Został on wprowadzony w 2006 roku uchwałą sejmową, której uzasadnienie wskazywało na potrzebę poprawy losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz działanie na…

Objawione przez Boga – ks. Piotr Moskal

Po czym poznać, że to, co pretenduje do bycia Bożym objawieniem, faktycznie jest przez Boga objawione? Urząd Nauczycielski Kościoła określa, co jest przez Boga objawione. Swe prerogatywy w tym zakresie uzasadnia w sposób teologiczno-historyczny. Takie postawienie sprawy odsyła nas do…

Bohaterska Wandea – Adam Hlebowicz

Od tego regionu we Francji karierę zaczęły robić takie słowa jak ludobójstwo i eksterminacja. Co prawda do dziś tak zwani postępowi Francuzi je kwestionują, jak jednak inaczej nazwać wymordowanie około 40 procent mieszkańców niedużego terytorium? Wymordowanie, dodajmy, rodaków przez rodaków.