Bieżący numer

Homo viator – Adam Hlebowicz

Łacińskie określenie homo viator, czyli „człowiek wędrujący”, oznacza coś więcej niż „podróżnik”. To określenie kogoś, kto idąc, szuka swej duchowej tożsamości. Wiele odniesień do człowieka wędrującego można znaleźć w literaturze, poczynając od Odyseusza. Dla mnie najbardziej przejmującym opisem wędrówki jest…

Dalej niż do mety – Anna Maria Kolberg OV

„W pierwszym Światowym Kongresie Dróg uczestniczyło wielu oficjalnych przedstawicieli milionów dróg przecinających kraje świata pod wszystkimi południkami i równoleżnikami. Drogi ogromne i maleńkie dróżki, dumne autostrady o dwunastu pasach i zagubione w dżungli ścieżki, szlaki górskie i brukowane trakty, ciche…

Dlaczego sztuka? – ks. Piotr Moskal

Sztuka to dziedzina ludzkiej wytwórczości, pokierowanej tzw. poznaniem poietycznym (twórczym), konstruującym nowe treści, poznaniem, którego celem i kryterium jest analogicznie rozumiane piękno. A piękno jest tym, czego sam ogląd wzbudza upodobanie. Wzbudza upodobanie ze względu na swą doskonałość, o której stanowi sens i dobro.

Dzika róża i chore stawy – Wit Romanowski

Na przewlekłe choroby stawów cierpi co najmniej 6 mln Polaków, czyli około 15 proc. ludności. Schorzenia reumatyczne to ponad 100 różnych jednostek chorobowych. Wśród nich najczęściej występuje choroba zwyrodnieniowa stawów (3 mln osób) i RZS – reumatoidalne zapalenie stawów (0,5…

O świętym Józefie z potrzeby serca – ks. Dariusz Drążek

Książka bpa Krzysztofa Józefa Nykiela pt. „Święty Józef: zbawiciel Zbawiciela”, z przedmową papieża Franciszka, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Bernardinum, zrodziła się z potrzeby serca autora, imiennika wielkiego patrona Kościoła i opiekuna Jezusa i Maryi, a dla nas stanowi wspaniałą…

Pan Jezus na wodach polskiego morza – ks. Jan Walkusz

22 czerwca bieżącego roku na wodach Zatoki Gdańskiej odbyła się morska procesja eucharystyczna, prowadzona na pokładzie okrętu ORP „Piast” przez metropolitę gdańskiego abpa Tadeusza Wojdę. To widowiskowe wydarzenie religijne było czytelnym upamiętnieniem Kongresu Eucharystycznego, który miał miejsce w Gdyni w…

Nie był kaznodzieją nicości – Jan Hlebowicz

12 września 1921 roku we Lwowie przyszedł na świat Stanisław Lem, jeden z najważniejszych i najchętniej czytanych pisarzy science fiction na świecie. Był racjonalistą i – najprawdopodobniej – agnostykiem, choć jego myśl niepozbawiona jest wątków metafizycznych.

Powrót do pierwotnej harmonii – ks. Krzysztof Naczk

Każdy człowiek ze swojej natury pragnie wewnętrznej harmonii i szczęścia. Jednak pod wpływem łaski Bożej doświadcza zmiany w rozumieniu tych pojęć. Ostatecznie odkrywa, że jego największe szczęście i spełnienie to komunia sfery cielesnej, psychicznej i duchowej z Bogiem.

Wprowadzenie w przestrzeń wiary – ks. Kamil Zakrzewski

Katechumenatem jest każdorazowe wprowadzanie w przestrzeń wiary poprzez ujawnianie prawdy o objawiającym się Bogu. Katechumenat jest także żywą komórką Kościoła, w którą zaangażowany powinien być cały Kościół powszechny w poszczególnych wspólnotach na stopniu diecezjalnym, ale również parafialnym.

Strona główna

PIELGRZYM TV FELIETONY KULINARIA W AKTUALNYM NUMERZE “PIELGRZYMA” ZAMÓW TERAZ Pielgrzym – Dwutygodnik katolicki diecezji pelplińskiej Naszym celem jest kształtowanie i pielęgnowanie postaw opartych o wartości chrześcijańskie. “Pielgrzym” to dwutygodnik: czasopismo katolickie dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży.…