Bieżący numer

Trwać! – Adam Hlebowicz

Co się stało z procesem gwałtownego odrodzenia religijnego, nie tylko katolickiego, w krajach znajdujących się wcześniej w orbicie wpływów Moskwy, z którym mieliśmy do czynienia przed ponad 30 laty? Dlaczego wiara w Boga, w tamtym momencie wypełniająca ogromną wyrwę po…

Dawid, Hiob i Golgota – Piotr Wojciechowski

Bóg zna nasze myśli i lęki, wie o pokusach, jakich doświadczamy. Gdy jednak jesteśmy w stanie łaski, to sami otwieramy przed Nim nasz świat. Mówimy: „Patrz, dobry Boże!”. I przez ten szklany sufit jesteśmy widziani i wysłuchiwani. Każde zmartwienie staje…

Ty wybierasz – Anna Maria Kolberg OV

„Pewien dziewięćdziesięciodwuletni staruszek – zwyczajnie ubrany, ale widać, że dbający o swój wygląd – przeprowadził się do domu starców. Niedawno zmarła jego siedemdziesięcioletnia żona, dlatego uznał, że lepiej będzie, jeśli opuści swój dom”.

Fasola wspiera odchudzanie – Wit Romanowski

Powszechnie uważa się, że osoby, które jedzą dużo fasoli, są otyłe. Nic bardziej mylnego. Fasola (Phaseolum vulgaris), a raczej ziarna znajdujące się w jej strąkach – wspierają odchudzanie. Wchodzące w skład fasoli związki chemiczne działają jako blokery wchłaniania skrobi. To…

Pierwociny leksykografii kaszubskiej – ks. Jan Walkusz

Choć fenomen mowy Kaszubów budził niemal od trzech stuleci zainteresowanie uczonych i pisarzy, dopiero od lat osiemdziesiątych XVIII w. zaczęły pojawiać się wydawnictwa odnotowujące poszczególne słowa kaszubskie. Tak bowiem należy postrzegać prace m.in. Karola G. Antona (1783), S. A. Kummera,…

Sądowa farsa – Jan Hlebowicz

„Kiszczak postanowił rzucić na żer tych swoich czterech ludzi. Byliśmy przekonani, że to wszystko będzie tak dawkowane, żebyśmy jak najmniej dowiedzieli się o działaniach resortu, który stał za tą zbrodnią” – mówiła Józefa Hennelowa, publicystka „Tygodnika Powszechnego”, uczestniczka procesu zabójców…

Dom i Dal – Wojsław Brydak

Gdzie to było? Może w Delft, może w Amsterdamie. Człowiek tak długo pęta się po mieście, ogląda wiekowe arcybudowle, aż w końcu nabiera ochoty na byle komunikat nadany przez potoczność. No i proszę. W zaułku wpraszał się na sam chodnik…

Spotkanie międzypokoleniowe – Beata Demska

Przy świątecznym stole spotykają się przedstawiciele wszystkich pokoleń – najstarsi członkowie rodzin, dziadkowie, rodzice, młodzież i dzieci. Przypomnijmy przy okazji, czym jest pokolenie i jakie według badaczy są podobieństwa i różnice pomiędzy ludźmi urodzonymi w innych dziesięcioleciach i w innych…

Pobożność wizualna – ks. Andrzej Megger

Rozwój obrzędów liturgicznych na przestrzeni wieków podlegał wielu procesom. Od wspólnotowego charakteru w pierwszych wiekach, przez średniowieczny indywidualizm, aż po wiek XX i czas ruchu liturgicznego, który odkrył i upowszechnił z nową mocą fakt, że liturgia jest dziełem całego Chrystusa…

Przejście – Wincenty Łaszewski

Mój tata lubił opowiadać historie. Zwykle były krótkie, bez ozdobników, celujące w puentę. Jedna z nich (zdaje się, że wcale nie jego własna) dotyczyła tematu przechodzenia ze starego w nowe. Rzecz na czasie, bo i my przechodzimy ze starego roku…

Kim byli „mędrcy świata, monarchowie”? – ks. Wojciech Kardyś

W przywołanej powyżej kolędzie wyśpiewujemy, że mędrcy, monarchowie odwiedzili betlejemską grotę, aby oddać cześć nowonarodzonemu Mesjaszowi. W szopkach umieszczamy figurki trzech egzotycznie odzianych królów. Tymczasem w rzeczywistości nie wiemy, ilu przybyszów pojawiło się przed Dziecięciem. Nie znamy również ich imion.

Strona główna

PIELGRZYM TV FELIETONY KULINARIA W AKTUALNYM NUMERZE „PIELGRZYMA” ZAMÓW TERAZ Pielgrzym – Dwutygodnik katolicki diecezji pelplińskiej Naszym celem jest kształtowanie i pielęgnowanie postaw opartych o wartości chrześcijańskie. „Pielgrzym” to dwutygodnik: czasopismo katolickie dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży.…