Aresztowany na oczach parafian – Jan Hlebowicz

Sztab obwodu Armii Krajowej stacjonował na plebanii. Tam właśnie obmyślane były najbardziej spektakularne akcje – odbicia więźniów i zamachy na funkcjonariuszy bezpieki…
Sztab obwodu Armii Krajowej stacjonował na plebanii. Tam właśnie obmyślane były najbardziej spektakularne akcje – odbicia więźniów i zamachy na funkcjonariuszy bezpieki…
„To Niemcy jako państwo ponoszą odpowiedzialność za zbrodnie popełniane w obozach koncentracyjnych” – podkreśla Instytut Pamięci Narodowej.
Do Polski trafiły w okresie stalinowskim. Były głodne, chore i zarobaczone. Z czasem do swoich polskich wychowawców zaczęły mówić „mamo” i „tato”. Korea przypomniała sobie o nich po kilku latach. Nie chciały wracać. Ale nikt nie pytał ich o zdanie…
Jest rok 1952 – kulminacja stalinizmu w Polsce. Danuta i Bartłomiej Bobowie uznają, że szkoła komunistyczna indoktrynuje ich dzieci. Decydują się nie posyłać ich do szkoły i nauczać je sami w domu. Wywołuje to gwałtowną reakcję „władzy ludowej”. Sąd wydaje…
Ekke Overbeek, autor głośnej książki „Maxima Culpa…”, sformułował poważne zarzuty pod adresem kard. Adama Stefana Sapiehy. Dopuścił się jednocześnie fundamentalnych zaniedbań warsztatowych.
Zapisał się w historii Polski i Czech. Mimo silnej pozycji, szlacheckiego nazwiska, rozległych kontaktów, osobistej przyjaźni z papieżem Sylwestrem II i cesarzem Ottonem III jego życie – patrząc po ludzku – było pasmem tragedii i niepowodzeń.
W opozycji do materialistycznego marksizmu twórca Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszek Blachnicki, proponował alternatywę – oryginalną „teologię wyzwolenia człowieka”. Z tego powodu stał się obiektem ataku komunistów. Po latach okazało się, że śmierć duchownego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie mu…
„Wycisnę z nich wszystko i pozwolę im głodować i marznąć, każę im pracować w błocie i śniegu dziesięć i więcej godzin dziennie” – mówił Fritz Sauckel, niemiecki generalny pełnomocnik do spraw zatrudnienia, zbrodniarz wojenny.
Gdyby nie ona, nie moglibyśmy dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie podziwiać dwóch wielkich dzieł Rembrandta. Była wybitnym historykiem sztuki, żołnierzem Armii Krajowej, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.
Jest rok 1950. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wkraczają do siedziby biskupa i pomieszczeń kurialnych. Przeprowadzają rewizję, przesłuchują księży. Sam hierarcha spędzi w areszcie domowym ponad dwa tygodnie.
Zofia Kielan-Jaworowska była jedną z największych polskich uczonych, autorytetem na międzynarodową skalę. Odkryła setki dawno wymarłych gatunków zwierząt. Był wśród nich sześciometrowy dinozaur Gallimimus, który zagrał w „Jurassic Park”. Film konsultował z polską paleontolog sam Steven Spielberg.
Wyznaczał światowe trendy we fryzjerskiej modzie. Czesał koronowane głowy i najwybitniejszych artystów. Stworzył prawdziwe imperium. Prawa do swoich marek sprzedał za 17 milionów (dziś 86 milionów) dolarów. Do dziś nie wiadomo jednak, co się stało z jego majątkiem.
„W głowie szum, ucisk i takie ogłupienie, że na zrozumienie najprostszych zdań potrzebowałem czasu. Stać bez oparcia nie mogłem, gdyż prądy bezsenności zwalały mnie z nóg. Stale zapadałem w halucynacje i przemijające początki obłąkania…”
Od niedawna w Polsce stacjonują żołnierze USA. W tym kontekście warto przypomnieć mało znaną historię służby Polaków, którzy ryzykowali życiem, walcząc w wojsku amerykańskim.
Joseph Ratzinger, który z bliska przyglądał się zbrodniczej polityce III Rzeszy, jako papież stał się skutecznym promotorem polsko-niemieckiego pojednania.
Historia wypraw krzyżowych jest jednym z najczęściej zakłamywanych wydarzeń w dziejach Kościoła.
Związek Sowiecki z wielu względów nie zdecydował się na zbrojną interwencję w Polsce w grudniu 1981 roku. To polscy towarzysze – z Wojciechem Jaruzelskim na czele, własnymi rękami mieli rozprawić się z Solidarnością.
Jaka naprawdę była II Rzeczpospolita? Czy jest naszym powodem do dumy? A może powinniśmy się za nią wstydzić?