Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – Jan Hlebowicz

Jak wyglądały początki piłki nożnej w Polsce? Dlaczego pierwszy mecz zakończył się po sześciu minutach? I w jakich okolicznościach Ernest Wilimowski przeszedł do historii światowego futbolu?
Jak wyglądały początki piłki nożnej w Polsce? Dlaczego pierwszy mecz zakończył się po sześciu minutach? I w jakich okolicznościach Ernest Wilimowski przeszedł do historii światowego futbolu?
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w nurt tłumaczeń Pisma Świętego na język kaszubski włączył się człowiek wyjątkowo predestynowany do tego dzieła, mianowicie o. Adam R. Sikora – franciszkanin, Kaszuba z pochodzenia, profesor i kierownik Katedry Starego i Nowego Testamentu Uniwersytetu Adama…
W bieżącym roku przypada dwusetna rocznica przeniesienia stolicy diecezji chełmińskiej z Chełmży do Pelplina. Sama uroczystość została udokumentowana i opisana przez dwa niezależne źródła: przez ks. Alfonsa Mańkowskiego, który w 1920 roku wydał (i przetłumaczył z łaciny na polski) odnaleziony…
Wybór Karola Wojtyły na papieża stanowił ogromne wsparcie dla idei głoszonych przez opozycję demokratyczną w Polsce. Jan Paweł II stał się dla milionów rodaków autorytetem moralnym, a jego pielgrzymki do ojczyzny stanowiły dla zniewolonego komunizmem społeczeństwa impuls w walce o…
W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jego piosenki znała i śpiewała cała Polska. „Mury” stały się hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem komunistycznym. Jacek Kaczmarski był jednak kimś znacznie więcej niż bardem opozycji – charyzmatycznym poetą, prozaikiem i kompozytorem. I…
Hanna i Ludwik Hirszfeldowie – cóż to było za małżeństwo! Oboje szalenie zdolni i pracowici. Ona – wybitna lekarz pediatra, on – słynny mikrobiolog i immunolog. Wspólnie prowadzili badania o znaczeniu międzynarodowym. Razem pokonywali kolejne wyzwania – dwie wojny, getto…
Najsłynniejszy żeglarz na świecie nie pochodził od włoskich chłopów. Był polskim księciem, synem króla Władysława III Warneńczyka. Tak przynajmniej twierdzi portugalski historyk dr Manuel Rosa.
Nie trzeba aż męczeństwa, by kandydować do miana Sług Bożych, będących etapem na drodze wyniesienia do chwały ołtarzy. Dobrym przykładem ostatniego czasu jest postać ks. Zygmunta Trybowskiego, syna ziemi kaszubskiej, którego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym rozpoczął się w październiku…
2 stycznia bieżącego roku minęło 750 lat od momentu, gdy książę gdański z dynastii Sobiesławiców Mściwoj II (zwany także Mestwinem lub Mszczujem) nadał cystersom wieś zwaną wówczas Polplin wraz z terenami położonymi między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą.
Genialny matematyk i kryptolog. Łamiąc kod Enigmy wraz ze współpracownikami, mógł ocalić nawet 30 milionów ludzkich istnień. Historia jego życia to gotowy scenariusz na film.
Ks. Hilary Jastak, jak przystało na króla, spektakularnie i efektywnie – poza priorytetowym duszpasterstwem – realizował się na kilku płaszczyznach: konspiracyjnej, charytatywnej i niepodległościowej. Zawsze podkreślał też swe kaszubskie pochodzenie, pielęgnując i promując rodzimą kulturę.
W położonym niedaleko Skórcza lesie Zajączek w okresie od września 1939 roku do grudnia 1944 roku Niemcy zamordowali nie mniej niż 143 osoby. Głównie okolicznych mieszkańców, w wielu przypadkach swoich przedwojennych sąsiadów.
Hieronim Derdowski, który znaczną część swego twórczego życia spędził na emigracji, napisał swego czasu znamienne słowa, powtarzane dziś w formie swoistego aforyzmu: „Nigdze jù nie nalézesz dzys na swiece kątka, gdze bë pò nas Kaszëbach nie bëła pãmiątka”.
W styczniu pamiętamy o mieszkańcach Pomorza Gdańskiego zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Byli wśród nich duchowni – ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Bernard Wiecki i ks. Władysław Szymański.
Karp pływający w wannie, sztuczna choinka, zapach pomarańczy i czekoladopodobne wyroby rozdawane dzieciom przez Dziadka Mroza, który w zamyśle komunistów miał wyrugować ze świadomości Polaków Świętego Mikołaja. Jak obchodzono Boże Narodzenie w PRL?
Największa wiktoria polskiej floty w dziejach? A może niewiele znacząca politycznie morska potyczka?
Jaka naprawdę była II Rzeczpospolita? Czy jest naszym powodem do dumy? A może powinniśmy się za nią wstydzić?
Był jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Pomorza Gdańskiego – żołnierzem w czasie II wojny światowej, walczącym z bronią w ręku o wolność Polski, po 1945 roku społecznikiem, pisarzem, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem Kaszub, a w końcu także rzecznikiem strajkujących…