Strona główna

Survival i wiara – Kamil Michalski

Początki skautingu sięgają 1907 roku, kiedy to brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowy. Uczestniczyło w nim dwudziestu chłopców pochodzących z różnych grup społecznych. Generał opisał doświadczenie tego obozu w książce „Skauting dla chłopców”. Pod jej wpływem zaczął się…

Jak zachować smaki sezonu? – Ola Kucharska

Minął środek lata, sezon obfitości wszelkich płodów ziemi. Chętnie korzystamy z tego dobrodziejstwa i póki można, zajadamy się świeżymi truskawkami, wiśniami, jagodami, młodymi ziemniakami, kalafiorem i fasolką szparagową. Nie martwimy się za bardzo o ich „zachowanie” na dłużej, bo przez…

Ministra, ministerka czy pani minister? – Beata Demska

Feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne nazywające zawody, tytuły czy sprawowane funkcje, wzbudzają ostatnio gorące dyskusje. Zwolenników i przeciwników łączy kwestia ich poprawności: które formy są zgodne z regułą językową? I dlaczego w przypadku niektórych z nich mamy wrażenie, że brzmią…

Z Kaszub – przez Rzym – do Krakowa – ks. Jan Walkusz

W dziejach nauki – kościelnej, jak i cywilnej różnego autoramentu, tudzież w organizowaniu zróżnicowanych struktur administracyjno-społecznych – niebagatelną rolę odgrywały osoby legitymujące się kaszubsko-pomorskim pochodzeniem. Niektóre z nich dobrze dziś znane, o odpowiednio udokumentowanych osiągnięciach, inne mocno zapodziane i przyprószone…

Jak zrozumieć nastolatka? – rozmowa z dr Agnieszką Kozak, psychologiem i psychoterapeutką

Rodzice nastolatków często mierzą się z ich trudnymi emocjami. Spotykają się ze złością, buntem, niezrozumieniem. Jak umiejętnie rozwiązywać skomplikowane rodzinne sytuacje, podpowiada dr Agnieszka Kozak – psycholog i psychoterapeutka, autorka książki „Mądra bliskość” i współautorka książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum…

Dwieście lat stolicy diecezji w Pelplinie – ks. Jan Walkusz

W wyniku przeobrażeń polityczno-społeczno-administracyjnych, rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich, a także zmian ustrojowych i terytorialnych w Europie po kongresie wiedeńskim pilną potrzebą stała się także kościelna reorganizacja terytorialna, zwłaszcza w państwie pruskim. Po ostatecznym ustaleniu granic rząd pruski już w…

Wiara w powstaniu warszawskim – Adam Hlebowicz

Obecnie trwająca wojna w Ukrainie, podobnie jak wiele wcześniejszych konfliktów zbrojnych na świecie, pobudzają potrzebę silniejszych związków z Bogiem. Ludzie, nie tylko żołnierze, chętniej się modlą, poszukują otuchy i nadziei w Zbawicielu. Nie inaczej było w czasie 63 dni zmagań…