Czy Kościół katolicki jest Boży? – ks. Piotr Moskal

Tak! I to w podwójnym sensie. Jest Boży w tym sensie, że jego założycielem jest Bóg. Jezus Chrystus zapoczątkował Kościół, powołując uczniów i ustanawiając Dwunastu Apostołów. Ponadto każdy człowiek jest wprowadzany do Kościoła przez sakrament chrztu, a więc przez sakramentalne działanie Boga. Kościół jest Boży i w tym sensie, że nie jest instytucją czysto ludzką. Wierzymy, że Chrystus jest Głową – Zwierzchnikiem Kościoła, a Duch Święty jakby jego duszą – mieszka w Kościele i go buduje. Stąd mówimy, że Kościół jest mistycznym Ciałem Chrystusa i świątynią Ducha Świętego.

REKLAMA

Wobec faktu rozbicia chrześcijaństwa pojawia się pytanie, czy Kościół katolicki jest tym Kościołem, który założył Jezus Chrystus? Kościół wyraża przekonanie, że „istnieje jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim” i że Kościoły i wspólnoty kościelne, które nie są w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, posiadają jedynie „pierwiastki uświęcenia i prawdy” (Dominus Iesus nr 17 i 16).

Jakie jest uzasadnienie tego, że Kościół katolicki jest prawdziwym Kościołem założonym przez Chrystusa?

Takim uzasadnieniem jest dostrzeżenie zachowania w Kościele katolickim sukcesji apostolskiej, a więc wywodzącej się od początku Kościoła nieprzerwanej ciągłości ważnych święceń biskupich. Kościół katolicki nastawiony jest na zachowanie ciągłości, a nie na tworzenie nowych, „doskonalszych” form eklezjalnych.

Zachowanie sukcesji apostolskiej szczególnie wyraźnie widać w przypadku indywidualnej sukcesji biskupa Rzymu jako następcy Piotra Apostoła. Już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa powstawały spisy papieży. Dzięki temu można zrekonstruować chronologiczny katalog papieży od Piotra aż do Franciszka.

„Pielgrzym” [7 i 14 stycznia 2024 R. XXXV Nr 1 (890)], str. 33.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *