Rozmaitości

Żywy pomnik św. Jana Pawła II – ks. Arkadiusz Ćwikliński

Zostać stypendystą Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia to nie tylko zaszczyt, ale też wspaniała przygoda dla człowieka, który pragnie żyć według chrześcijańskich wartości. Dzisiejszy świat potrzebuje ludzi wiary o wielkim pięknym sercu. Św. Jan Paweł II zachęcał, aby wypłynąć na głębię…

„Szedłem kiedyś inną drogą” – ks. Wojciech Kardyś

Zacytowane w tytule słowa współczesnej piosenki religijnej idealnie pasują do życia św. Mateusza, który zanim został apostołem i ewangelistą, żył z dala od Boga, oddając się nieuczciwej profesji celnika. Przypadające 21 września święto tego wyjątkowego ucznia Pana jest okazją, aby…

Miasta do wyboru – Wincenty Łaszewski

Jak ten czas pędzi… Wykład słowackiego teologa, który chcę przytoczyć na tak zwany dobry początek roku, miał miejsce już osiem lat temu! Ale nic nie stracił on na swej aktualności. Głoszona przez bratysławskiego dominikanina „nadzieja wśród klęsk” wciąż podnosi mnie…

Survival i wiara – Kamil Michalski

Początki skautingu sięgają 1907 roku, kiedy to brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowy. Uczestniczyło w nim dwudziestu chłopców pochodzących z różnych grup społecznych. Generał opisał doświadczenie tego obozu w książce „Skauting dla chłopców”. Pod jej wpływem zaczął się…

Księga życia – Wincenty Łaszewski

Kiedyś wrzesień był czasem przygotowywania się do wyjazdu do Fatimy. Gdy zbliżała się jesień, Światowy Apostolat Fatimski miał swoje spotkanie i była to najlepsza z możliwych okazja do uczenia się od ludzi z całego świata, jak żyć objawieniami sprzed lat.…

Przypadek pani Weil – Wincenty Łaszewski

Niewiele katechez, w których uczestniczyłem jako uczeń szkoły średniej, pamiętam, ale jedna wciąż pobrzękuje mi w głowie. Zaraz przekonacie się, dlaczego nie uleciała mi z pamięci. I dziś mi się przypomina przy lekturze książki o chrzcie.

„Horoskop” katolika – Ewelina Heine

Praktyki okultystyczne są szczególnym narzędziem działania Szatana w świecie. Jak wynika ze świadectw ludzi korzystających z tych praktyk, wyrządzają one wiele zła. Dokonują się zazwyczaj w cieniu i ukryciu, jednak ich skutki są widzialne i niejednokrotnie drastyczne.

Plunąć diabłu w twarz – Wincenty Łaszewski

Dawniej to się czytało… Wpadła mi w ręce pisana 200 lat temu książka o Eucharystii. Przyznam, że połknąłem ją jak żmija jajo. Czyli uważnie i w całości. Miałem w rękach coś pomiędzy książką przygodową, kryminałem i fantasy. Pozostaje pytanie, na…

Dwieście lat stolicy diecezji w Pelplinie – ks. Jan Walkusz

W wyniku przeobrażeń polityczno-społeczno-administracyjnych, rewolucji francuskiej oraz wojen napoleońskich, a także zmian ustrojowych i terytorialnych w Europie po kongresie wiedeńskim pilną potrzebą stała się także kościelna reorganizacja terytorialna, zwłaszcza w państwie pruskim. Po ostatecznym ustaleniu granic rząd pruski już w…

Z wizytą u przyjaciół Jezusa – ks. Wojciech Kardyś

Liturgiczne wspomnienie świętych Marii, Marty i Łazarza, jakie przypada 29 lipca, jest okazją, aby przyjrzeć się tym ewangelicznym bohaterom, których możemy nazwać przyjaciółmi Jezusa. Nauczyciel z Nazaretu chętnie pomieszkiwał w ich domu w Betanii. Wybierzmy się tam również my!

Statystyki misyjneo. Kazimierz Szymczycha SVD

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji każdego roku 1 października przedstawia aktualne statystyki misyjne, pokazując, ilu polskich misjonarzy pracuje w danym momencie na terytoriach misyjnych. W statystyki włącza się księży diecezjalnych, kapłanów i braci zakonnych, siostry zakonne oraz świeckich misjonarzy i…