Czytelnia

Słaba płeć? – Zofia Pomirska

Helena Kmieć – nazwisko tej młodej polskiej wolontariuszki zamordowanej w Boliwii stało się bliskie wielu z nas. „Czy można płakać po kimś, o kim pierwszy raz usłyszało się w dniu jego śmierci?” – napisał jeden z katolickich felietonistów.

Pragnę Kościoła ubogiego – ks. Franciszek Kamecki

Papież swoje pragnienie nazywa „nawróceniem papiestwa”. Zaczął to – jak pamiętam – od owej nocy swojego wyboru w Pokoju Łez Kaplicy Sykstyńskiej, gdy nie przyjął i odmówił karmazynowego aksamitnego mucetu lamowanego sierścią gronostaja. Zamiast tego zachował swój skromny srebrny krzyż…

To jest moje życie…

Sztuka wpisana jest w jego życie. Franciszkanin o. Tomasz  Jank, rektor kościoła Świętej Trójcy w Gdańsku oraz przełożony klasztoru braci zakonnych OFMConv., łączy swoje powołanie z twórczą  pasją – maluje, projektuje i tworzy witraże w obiektach kościelnych, zajmuje się też…

Awans oficerski – ks. ppor. rez. Jan Doppke

Ministerstwo Obrony Narodowej na prośbę Ordynariatu Polowego przeprowadziło stosowne procedury i decyzją zwierzchnika Sił Zbrojnych prezydenta Andrzeja Dudy księża, którzy odbyli zasadniczą służbę wojskową w jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, zostali mianowani na stopień oficerski podporucznika. Stopień ten nie wiąże się z żadnymi przywilejami.

Na dnie lodówki

Jeśli jakiś produkt osiągnął stan, w którym ugryzienie go przeniesie was do tunelu z jasnym światłem na końcu, to należy się go pozbyć. Ale resztka szpinaku na dnie lodówki to co innego.

Teraz czas na młodych – bp Wiesław Śmigiel

Dotychczas papież Franciszek zmobilizował Kościół do refleksji nad misją, ewangelizacją, rodziną i miłosierdziem. Każdy z tych tematów wiązał się z burzliwą dyskusją i wpłynął na ożywienie duszpasterstwa. Teraz Ojciec Święty zapowiedział synod poświęcony młodzieży.

Witraże – Adam Hlebowicz

Czy wiedzą Państwo, gdzie znajduje się największy sakralny witraż w Europie? Można zaryzykować twierdzenie: w którejś z monumentalnych katedr Francji – Amiens, Orlean, Reims, może jednak Włochy – Mediolan, Siena, Werona, a może to raczej Półwysep Iberyjski – Oviedo, Porto,…

Miód malina – Maria Fall-Ławryniuk

Maliny to prawdziwy skarb w upalne dni. Chętnie zajadamy się nimi, dodając je do lodów, napojów, koktajli lub ciast. Owoce te cieszą się dużą popularnością i w rankingu naszych ulubionych owoców utrzymują się w ścisłej czołówce.

Długie trwanie – Zofia Pomirska

Tytułowy termin „długie trwanie” zawdzięczamy Fernandowi Braudelowi, który kilkadziesiąt lat temu sformułował niezwykle ciekawy pogląd na temat dziejów ludzkości. Według koncepcji długiego trwania większość wydarzeń politycznych jest nieistotna czy wręcz niezauważalna.