Wśród nas

Skroluj różaniec – Ewelina Heine

Młody mężczyzna stoi na przystanku i w wielkim skupieniu przesuwa paciorki. Obok niego stoi kobieta z elektronicznym papierosem w jednej dłoni i smartfonem w drugiej – prowadzi wesołą, niepozbawioną wulgaryzmów rozmowę telefoniczną. Wielu oczekujących na autobus pasażerów nerwowo skroluje ekrany…

Jakim powietrzem oddychamy w Polsce? – Beata Demska

Kiedy temperatura spada, w domach włączamy ogrzewanie. Gdy nie mamy innego sposobu, by się ogrzać, do pieca dorzucamy węgla. I owszem – w mieszkaniu robi się cieplej, ale do atmosfery trafia kolejna porcja szkodliwych chemicznych związków i pyłów. Niestety, według…

Survival i wiara – Kamil Michalski

Początki skautingu sięgają 1907 roku, kiedy to brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowy. Uczestniczyło w nim dwudziestu chłopców pochodzących z różnych grup społecznych. Generał opisał doświadczenie tego obozu w książce „Skauting dla chłopców”. Pod jej wpływem zaczął się…

Artysta zatrzymanego czasu – ks. Jan Walkusz

W wydanym niedawno przez Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z inicjatywy jego dyrektorki Barbary Kąkol albumie pod wyjątkowo lapidarnym tytułem – „Leon Perszon. Fotografie”, w słowie wstępnym tak napisała: „Setna rocznica uzyskania praw miejskich przez Kartuzy jest szczególną…

Ministra, ministerka czy pani minister? – Beata Demska

Feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne nazywające zawody, tytuły czy sprawowane funkcje, wzbudzają ostatnio gorące dyskusje. Zwolenników i przeciwników łączy kwestia ich poprawności: które formy są zgodne z regułą językową? I dlaczego w przypadku niektórych z nich mamy wrażenie, że brzmią…

Jak zrozumieć nastolatka? – rozmowa z dr Agnieszką Kozak, psychologiem i psychoterapeutką

Rodzice nastolatków często mierzą się z ich trudnymi emocjami. Spotykają się ze złością, buntem, niezrozumieniem. Jak umiejętnie rozwiązywać skomplikowane rodzinne sytuacje, podpowiada dr Agnieszka Kozak – psycholog i psychoterapeutka, autorka książki „Mądra bliskość” i współautorka książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum…

Uwaga! Polowanie – Adam Depka Prądzinski

Sezon jesienno-zimowy to czas polowań zbiorowych. Gdzie znaleźć informacje na ich temat, jak zachować się w czasie spotkania z myśliwymi i czy prawdą jest, że zawłaszczają oni las na czas łowów?

Dostrzec w każdym człowieka – ks. Janusz Szulist

Współczesny świat nie jest wolny od negatywnych reakcji czy wręcz bestialstwa. Często bywa tak, że bogate społeczeństwa nie są w stanie powstrzymać swoich imperialnych tendencji. W wielu częściach świata z większym lub mniejszym nasileniem trwają konflikty na tle etnicznym. Wojny…

Konflikt w Izraelu – dr Mariola Serafin

Od 7 października przyglądamy się konfliktowi, który rozgorzał w Izraelu. Wielu z nas było w Ziemi Świętej i również wielu się nią interesuje, ale bieżąca sytuacja jest tak złożona, że trudno jest znaleźć precyzyjne odpowiedzi na wiele pytań, które cisną…

Statystyki misyjneo. Kazimierz Szymczycha SVD

Komisja Episkopatu Polski ds. Misji każdego roku 1 października przedstawia aktualne statystyki misyjne, pokazując, ilu polskich misjonarzy pracuje w danym momencie na terytoriach misyjnych. W statystyki włącza się księży diecezjalnych, kapłanów i braci zakonnych, siostry zakonne oraz świeckich misjonarzy i…

„Mestwin” na drogach do Kartuz – ks. Jan Walkusz

W związku ze stuleciem uzyskania praw miejskich przez Kartuzy włodarze oraz instytucje kulturalno-społeczne stolicy Kaszub inicjowali różnorodne imprezy dla uczczenia tegoż wydarzenia, począwszy od tematycznych spotkań i okolicznościowych konkursów, a na dorocznym zjeździe Kaszubów kończąc, który – jak wolno sądzić…

Ambasador Kaszub – Anna Mazurek-Klein

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” ma długą historię. Jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Bogate tradycje, niezliczone podróże, występy, wspaniałe programy, melodie, stroje kaszubskie i zaangażowani ludzie, którzy przez lata tworzą jedyną w swoim rodzaju atmosferę to…

Terapeutyczna ornitologia – Anna Mazurek-Klein

Istnieją badania dowodzące korzystnego wpływu obserwacji ptaków i aktywności z nimi związanych na poprawę samopoczucia i ustępowanie lęku. Zatem jeśli mamy gorszy dzień, może warto wyjść na spacer i poszukać ptaków, by wsłuchać się w ich śpiew?

Miasto Gaza – Jan Gać

Strefa Gazy to obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Jego całkowita powierzchnia wynosi trzysta sześćdziesiąt kilometrów kwadratowych i jest zamieszkiwana przez półtora miliona Palestyńczyków. Przez wieki był…