Wśród nas

Obraz współczesnej literatury kaszubskiej – ks. Jan Walkusz

Wprawdzie proces tworzenia literatury w języku kaszubskim – nie licząc średniowiecznych zabytków tego rodzaju piśmiennictwa – trwa nieprzerwanie 170 lat, lecz ciągle brakuje całościowej i naukowej syntezy tego zjawiska. Stąd każdy nowy i profesjonalny projekt badawczo-interpretacyjny dotyczący literatury kaszubskojęzycznej należy…

Terapeutyczna ornitologia – Anna Mazurek-Klein

Istnieją badania dowodzące korzystnego wpływu obserwacji ptaków i aktywności z nimi związanych na poprawę samopoczucia i ustępowanie lęku. Zatem jeśli mamy gorszy dzień, może warto wyjść na spacer i poszukać ptaków, by wsłuchać się w ich śpiew?

Rowerem przez Kaszuby – Agata Mielcarek

Jeziora, rzeki, bogate w owoce leśne Bory Tucholskie i… cisza. To najczęściej wymieniane powody, dla których szukający odpoczynku od miejskiego zgiełku wybierają Kaszuby. Czeka tu na nich jeszcze kilka zaskoczeń – pagórkowaty teren, nazwy miejscowości zapisywane w dwóch językach i regionalna kuchnia, która kusi…

Do Pana Boga po kaszubsku – ks. Jan Walkusz

Wprawdzie ks. Franciszek Grucza – jak wspomniano w poprzednim felietonie – jako pierwszy wydał kaszubskie tłumaczenie czterech Ewangelii, niemniej o wiele wcześniej Eugeniusz Gołąbek zajmował się translacją tekstów natchnionych na język kaszubski.

Majówka – Maria Kunicka

Maj jest miesiącem, w którym zaczynamy myśleć o wakacjach i rozpoczynamy krótkie podróże dla złapania pierwszych ciepłych promieni słońca. W Polsce jest tak wiele miejsc, których nie znamy, a które potrafią zachwycić. W każdej najbliższej okolicy czekają na nas wspaniałe…