Wśród nas

Kociewski obrońca Kaszubów – ks. Jan Walkusz

W świadomości przeciętnego Polaka wielkopolskie miasteczko Września urasta do symbolu walki dzieci z germanizacją szkolnictwa, głównie ze strajkiem przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. Aczkolwiek prawdą jest, że do najtragiczniejszego w skutkach protestu doszło tam w maju 1901…

Muzeum Ulmów

Muzeum Ulmów w Markowej to pierwsza w Polsce placówka muzealna w całości zajmująca się tematyką ratowania ludności żydowskiej na okupowanych ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Otwarto ją w 2016 roku z inicjatywy Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Pomagajmy z misjonarzami – ks. Zbigniew Sobolewski

Na misjach w Afryce, Ameryce Łacińskiej, Azji i Oceanii życie toczy się zwyczajnym torem. Na szczęście ustała pandemia, która paraliżowała pracę misyjną, a misjonarki i misjonarze powrócili już do zwyczajnych codziennych zajęć. Pracy i potrzeb jest o wiele więcej, aniżeli…

Jaki sylwester, taki cały rok – Marzenna Bławat

Noc sylwestrowa, ostatnia w roku, to święto pełne radości i humoru, obchodzone chyba we wszystkich krajach świata. Odbywają się wtedy wspaniałe bale i zabawy, strzelają w górę korki szampana, a niebo kolorowo rozświetlają pokazy sztucznych ogni. Bajkową scenerię i noworoczne…

Być dla chorych – ks. Stanisław Stolc

Po ponad dwudziestu latach bycia kapelanem Szpitala Specjalistycznego i Hospicjum Zwiastowania NMP i prawie trzynastu latach bycia dyrektorem Domu Kapłana Seniora pragnę podzielić się refleksjami z mojego towarzyszenia ludziom chorym, umierającym, a także z mojej opieki nad chorymi księżmi. Wszystkie te ośrodki znajdują się w Chojnicach,…

Renesans uniwersytetów ludowych – rozmowa z ks. Zenonem Myszkiem, prezesem Związku Diecezjalnego Dzieła Kolpinga Diecezji Pelplińskiej

Z roku na rok powstaje ich w Polsce coraz więcej. Mowa o katolickich uniwersytetach ludowych, zwanych „szkołami życia”. Ich głównymi ideami są dialog, indywidualne doświadczenia, ale też zespołowe doświadczanie kultury i historii czy wzmacnianie poczucia przynależności do wspólnoty. Taka placówka…

Dostrzec w każdym człowieka – ks. Janusz Szulist

Współczesny świat nie jest wolny od negatywnych reakcji czy wręcz bestialstwa. Często bywa tak, że bogate społeczeństwa nie są w stanie powstrzymać swoich imperialnych tendencji. W wielu częściach świata z większym lub mniejszym nasileniem trwają konflikty na tle etnicznym. Wojny…

Survival i wiara – Kamil Michalski

Początki skautingu sięgają 1907 roku, kiedy to brytyjski generał Robert Baden-Powell zorganizował pierwszy obóz skautowy. Uczestniczyło w nim dwudziestu chłopców pochodzących z różnych grup społecznych. Generał opisał doświadczenie tego obozu w książce „Skauting dla chłopców”. Pod jej wpływem zaczął się…

Moc Królowej Rodzin – ks. Piotr Stoltmann

Przed dwudziestu pięciu laty, 16 maja 1998 roku, kościerski wizerunek Najświętszej Maryi Panny został przyozdobiony papieskimi koronami. Był to czytelny znak szczególnej opieki i wstawiennictwa naszej Matki. Od wieków liczne łaski i cuda ukazują wielkość darów Boga, które zsyła za…