Pielęgniarki i położne są jak druga rodzina – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Dla wielu z nas zawód, który wykonują pielęgniarki, to nie praca, ale misja i służba. W to, co robią, wkładają całe serce, i dla wielu pacjentów są jak rodzina.
Dla wielu z nas zawód, który wykonują pielęgniarki, to nie praca, ale misja i służba. W to, co robią, wkładają całe serce, i dla wielu pacjentów są jak rodzina.
Wprawdzie proces tworzenia literatury w języku kaszubskim – nie licząc średniowiecznych zabytków tego rodzaju piśmiennictwa – trwa nieprzerwanie 170 lat, lecz ciągle brakuje całościowej i naukowej syntezy tego zjawiska. Stąd każdy nowy i profesjonalny projekt badawczo-interpretacyjny dotyczący literatury kaszubskojęzycznej należy…
Bocian biały to symbol polskiej przyrody. Od stuleci cieszy się naszą sympatią. Kojarzony jest z wiosną i szczęściem. Największa w Polsce populacja bociana białego znajduje się na Warmii. Szczególnie dużo jest ich we wsi Żywkowo, leżącej na terenie obszaru Natura…
Fundusz Kościelny (FK) powstał na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950 roku, która zakładała przejęcie przez państwo majątku kościelnego (tzw. dóbr martwej ręki), poręczenie proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzenie Funduszu jako rekompensaty za majątek zabrany po 1945 roku. Dziś koalicja…
Istnieją badania dowodzące korzystnego wpływu obserwacji ptaków i aktywności z nimi związanych na poprawę samopoczucia i ustępowanie lęku. Zatem jeśli mamy gorszy dzień, może warto wyjść na spacer i poszukać ptaków, by wsłuchać się w ich śpiew?
Powołanie jest tajemnicą miłości między Bogiem a człowiekiem, który odpowiada na Boże wezwanie w sposób całkowicie wolny. Powołanie do kapłaństwa jest tajemnicą zrodzoną z łaski Bożej, która dotyka duszy człowieka. Duch Święty prowadzi go do konkretnych zadań w Kościele. Odnajdując…
Jeziora, rzeki, bogate w owoce leśne Bory Tucholskie i… cisza. To najczęściej wymieniane powody, dla których szukający odpoczynku od miejskiego zgiełku wybierają Kaszuby. Czeka tu na nich jeszcze kilka zaskoczeń – pagórkowaty teren, nazwy miejscowości zapisywane w dwóch językach i regionalna kuchnia, która kusi…
„Jestem otwarty na głoszenie Słowa Bożego, rekolekcje, ale nade wszystko pragnę być blisko ludzi, szczególnie tych potrzebujących pomocy, zranionych, chorych, załamanych, poszukujących. Jestem w pierwszym rzędzie powołany, aby iść do nich” – mówi Rafał Maliszewski, który 27 kwietnia 2024 roku…
Hospicjum „Dom Nadziei” im. bpa Konstantego Dominika Kartuskiego Centrum Caritas w tym roku rozpoczęło działalność. To dobra okazja, by porozmawiać o tym, jak powstawało i z czym mierzy się na co dzień. Opowiadają o tym ks. Marek Trybowski, dyrektor nowo…
Już od 23 lat Kościerzyna jest szczególnym miejscem czci i chwały Najświętszej Maryi Panny. A chodzi w tym przypadku o Konkurs Poezji Maryjnej realizowany w dwóch kategoriach: recytacji utworów oraz autorskich tekstów poetyckich pisanych w języku polskim i kaszubskim.
Gwałtowny postęp technologiczny przekształca naszą codzienność w sposób, który jeszcze dekadę temu wydawał się niemożliwy. W tym wyścigu prym wiedzie sztuczna inteligencja (AI, od ang. Artificial Intelligence). AI, będąc obecnie jedną z najprężniej rozwijanych gałęzi technologii, znajduje zastosowanie w wielu…
Wprawdzie ks. Franciszek Grucza – jak wspomniano w poprzednim felietonie – jako pierwszy wydał kaszubskie tłumaczenie czterech Ewangelii, niemniej o wiele wcześniej Eugeniusz Gołąbek zajmował się translacją tekstów natchnionych na język kaszubski.
Maj jest miesiącem, w którym zaczynamy myśleć o wakacjach i rozpoczynamy krótkie podróże dla złapania pierwszych ciepłych promieni słońca. W Polsce jest tak wiele miejsc, których nie znamy, a które potrafią zachwycić. W każdej najbliższej okolicy czekają na nas wspaniałe…
Skąd wywodzą się polskie barwy narodowe? Co symbolizują? Czy zawsze były to biel i czerwień? Kiedy i w jakich okolicznościach powstała polska flaga? I jak ją zawieszać, by nie złamać prawa?
Parafia pw. św. Stanisława Biskupa w Subkowach obchodzi Jubileusz 800-lecia. Jest jedną z najstarszych parafii dawnej diecezji chełmińskiej, dziś diecezji pelplińskiej. Jej ciekawe dzieje odzwierciedlają historię regionu w kontekście funkcjonowania i rozwoju Kościoła diecezjalnego oraz powszechnego.
Miniony niedawno okres Wielkiego Postu koncentrował naszą uwagę przede wszystkim na Słowie Bożym, zgodnie ze wskazaniem samego Chrystusa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem pochodzącym z ust Bożych”.
7 stycznia 2024 roku minęło 31 lat od uchwalenia „Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”. Zatrzymała ona lawinę przerywania ciąży na skutek działania ustawy z 1956 roku, narzuconej Polsce przez reżim sowiecki.
Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w nurt tłumaczeń Pisma Świętego na język kaszubski włączył się człowiek wyjątkowo predestynowany do tego dzieła, mianowicie o. Adam R. Sikora – franciszkanin, Kaszuba z pochodzenia, profesor i kierownik Katedry Starego i Nowego Testamentu Uniwersytetu Adama…