Formacja duchowa

Zły duch został pokonany – ks. Janusz Chyła

Jeden z kleryków pelplińskiego seminarium – obecnie ksiądz – poprosił mnie o poprowadzenie pracy magisterskiej z zakresu demonologii. Zamierzał opisać działanie złego ducha. Zgodziłem się, ale od razu dodałem, że do tematu musimy podejść od strony pozytywnej, a zatem zająć…

Matka Boska – opiekunka zasianego ziarna – ks. Augustyn Eckmann

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny należy do najwcześniejszych świąt maryjnych. Maryja jest Matką Boską Siewną, Matką Jezusa – najlepszego Ziarna Bożego. Jest opiekunką zasianego ziarna i natchnieniem dla siewców dobrego ziarna. Matka Boska Siewna uczy pracowitości, sumienności, uczciwości i czynienia…

Duchowa uczta – ks. Tomasz Mizyk

Wzniesienie się na szczyt Jasnej Góry to marzenie wielu pielgrzymów z całej Polski. Tysiące ludzi co roku wyrusza w tę niezwykłą podróż, by złożyć swoje modlitwy i prośby przed Matką Bożą Częstochowską. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej na Jasną Górę w…

Dobry Pasterz – ks. Augustyn Eckmann

Pod znakiem Dobrego Pasterza przeżywamy czwartą niedzielę Wielkanocy. Św. Jan w swej Ewangelii „O dobrym pasterzu” (J 10,1–21) dwukrotnie przytacza słowa Jezusa: „Ja jestem dobrym pasterzem” (J 10,11. 14), a także raz: „Ja jestem bramą owiec”(J10,7) i: „Ja jestem bramą”…

Triduum paschalne – ks. Augustyn Eckmann

Triduum Paschalne męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego jest świętowaniem jednego i niepodzielnego misterium Chrystusa, które rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorną mszą Wieczerzy Pańskiej i kończy się nieszporami niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

Gorzkie żale i ich przesłanie – ks. Tomasz Czapiewski

Trwa Wielki Post i po raz kolejny w tysiącach polskich kościołów wsłuchujemy się w pełną smutku, melancholijną tonację Gorzkich żalów. „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie…”. Już sam tytuł intryguje – Gorzkie żale – nie wiadomo bowiem, czemu gorzkie, skoro…

Święto miłości – ks. Augustyn Eckmann

Uroczystość Serca Jezusowego to święto miłości. Z tego serca rozdartego włócznią żołnierza rzymskiego narodził się Kościół. Rana boku Jezusa stała się dla wszystkich otwartą bramą ku zbawieniu. Ojcowie Kościoła, Doktorzy i Święci sławili wielką miłość Odkupiciela. Ranę przebitego Chrystusowego boku…

O misjach nigdy dość – ks. Andrzej Szopiński

Kiedy przychodzi mówić o misjach, a szczególnie wtedy, gdy docierają do nas informacje o zamordowanych misjonarzach czy wolontariuszach misyjnych, rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Dlaczego misje? Czy trzeba się aż tak narażać? Czy na pewno potrzebna jest ofiara życia i niekiedy przelanej krwi?