Formacja duchowa

O misjach nigdy dość – ks. Andrzej Szopiński

Kiedy przychodzi mówić o misjach, a szczególnie wtedy, gdy docierają do nas informacje o zamordowanych misjonarzach czy wolontariuszach misyjnych, rodzi się wiele pytań i wątpliwości. Dlaczego misje? Czy trzeba się aż tak narażać? Czy na pewno potrzebna jest ofiara życia i niekiedy przelanej krwi?

Powołanie – rozeznać i przyjąć – dk. Krystian Rink

Powołanie kapłańskie jest darem Boga. Stąd jego przyjęcie zawsze konfrontuje się wolnością człowieka. Gdy ten jednak pozwoli się poprowadzić Chrystusowi, wówczas Pan kieruje go do podjęcia konkretnych zadań we wspólnocie Kościoła. Wszystko to staje się udziałem pięciu diakonów diecezji pelplińskiej,…

Czas kształtowania ludzi silnych – ks. Augustyn Eckmann

Wielki Post to wielkie coroczne rekolekcje. Per crucem ad lucem – „Do światła przez krzyż” – to średniowieczne przysłowie jest chrześcijańskim odpowiednikiem sentencji: Per aspera ad astra („Przez ciernie do gwiazd”). A ta z kolei maksyma jest modyfikacją zdania Seneki…

Zanurzeni w miłość – ks. Janusz Chyła

Bóg jest samowystarczalny. Niczego od nas nie potrzebuje. Wszystko to, co mamy, ostatecznie od Niego pochodzi i do Niego należy. Kierując się miłością, zechciał podzielić się z nami życiem, tym, co stworzył, a nade wszystko sobą samym. Z własnej woli…

Boże pojednanie – ks. Krzysztof Różański

Świat dzisiejszy w sposób szczególny potrzebuje chrześcijańskiej posługi pojednania, która przełamie bariery, zbuduje mosty, wprowadzi pokój i otworzy drzwi do nowego sposobu życia w imię Jezusa Chrystusa, który pojednał nas z Bogiem.

Maleńka Miłość – ks. Sławomir Kunka

Ewangelie nic nie mówią nam o okolicznościach narodzin Łazarza, Barabasza czy Judasza Iskarioty. Nic nie wiemy na temat ich wzrastania i wydarzeń, które wpłynęły na ich dorosłe życie. Nie znamy imion ich rodziców ani ich marzeń co do przyszłości ich…

Smak Bożego miłosierdzia – ks. Sławomir Kunka

Odpusty uzyskiwane przez poszczególnych wiernych pielgrzymujących do domu Ojca służą całemu Kościołowi, przybliżając go do Oblubieńca „jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz jako święty i nieskalany” (por. Ef 5, 26-27).

Historia narodzin Chrystusa

Zbliża się kolejna rocznica narodzin Pana Jezusa. Trwają przygotowania do Świąt. O tym, gdzie i kiedy urodził się Zbawiciel oraz w jaki sposób ustalono termin Bożego Narodzenia, Patrycja Michońska-Dynek rozmawia z ks. prof. Józefem Naumowiczem, patrologiem, wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana…

Kalendarz Liturgiczny

Jak co roku, z należytym szacunkiem i namaszczeniem otwieramy świętą księgę liturgii. Tu, na pierwszej stronie, adwent – trudna lekcja cierpliwego oczekiwania na przyjście Boga.