Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO, NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY oraz II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO, NIEDZIELA ŚWIĘTEJ RODZINY oraz II NIEDZIELA PO NARODZENIU PAŃSKIM
Czterdzieści lat temu były wyjątkowe święta Bożego Narodzenia. Smutne, przez wielu przepłakane.
Wigilijna kolacja to festiwal smakowitych ryb. Pojawiają się na stole w wielu odsłonach. Można je przyrządzić na setki sposobów, na zimno i na ciepło, pieczone, smażone, serwowane z pary, z rusztu, w warzywach, z owocami, z orzechami, w zalewie czy śmietanie.
Kolędy, które tak chętnie śpiewamy i gramy w okresie świąt Bożego Narodzenia, nie tylko opowiadają o wydarzeniach tamtych czasów, ale również uświadamiają nam, że Jezus i jego rodzice naprawdę żyli na tym świecie. Osadzają nas w realnej ludzkiej miłości.
Część z nich wciąż jest kultywowana. Inne „umarły” wiele lat temu. Herodë opowiadający o rzezi niewiniątek, szpòrtë, czyli dokuczliwe psoty, mężczyźni przebrani za pasterzy proszący o wiktuały. Świat kaszubskich zwyczajów bożonarodzeniowych i noworocznych jest niezwykle bogaty.
To najważniejsza kolacja w ciągu roku – wieczerza wigilijna. Zasiedliśmy do stołów z bliskimi. Przełamaliśmy się opłatkiem. Podzieliliśmy się wyjątkowymi potrawami.
Zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Na misjach był to zawsze czas zabiegania i tęsknoty za takim przeżywaniem świąt jak w Polsce. Towarzyszyło nam pewne zdenerwowanie, że przecież takich świąt jak w domu już nie będzie…
Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji i spotkań w rodzinnym gronie. To czas miłości, radości, przebaczania i nadziei. Dajmy sobie szansę, by podczas tegorocznych świąt spełniło się coś dobrego.
To, że czytanie nas rozwija, wiadomo nie od dziś. Pytani o korzyści, z łatwością je wymienimy: czytanie poprawia pamięć i zdolność koncentracji, poszerza słownictwo i horyzonty, doskonali zdolności językowe i pozwala twórczo pokonać nudę. Okazuje się, że podczas czytania zachodzą…
Jest autorem niezliczonych rysunków satyrycznych, karykatur, ilustracji i plakatów. Twórcą charakterystycznych rysunków piórkiem przedstawiających pucułowate i niezbyt grzeczne dzieci. Z Edwardem Lutczynem o jego najnowszej książce „Tomaszek i reszta świata”, wydanej nakładem Wydawnictwa Bernardinum, rozmawia Maja Sitkiewicz.
Gdy Syn Boży przychodził na świat, była noc. Gdy odchodził z tego świata na Golgocie, „mrok ogarnął całą ziemię” (Łk 23,44). Zawsze jednak była przy Nim Matka. Tak z pewnością było także w poranek Zmartwychwstania, gdy kresu dobiegła wszelka ciemność…
„Dzisiaj w Betlejem, dzisiaj w Betlejem wesoła nowina” – śpiewamy w popularnej kolędzie. Warto przyjrzeć się tej wyjątkowej miejscowości, w której przyszedł na świat Mesjasz, nasz Zbawiciel.
III i IV NIEDZIELA ADWENTU
Adwent nazywany jest czasem radosnego oczekiwania, mimo to większość z nas traktuje go trochę jak okres Wielkiego Postu. To taki moment w ciągu roku, kiedy próbujemy trochę ogarnąć nasze życie, a przynajmniej znaleźć chwilę, by mu się przyjrzeć, spróbować wyłapać…
Kiedy niedawno wracałem samochodem z Litwy, co kilkanaście kilometrów napotykałem połączone patrole policji i Straży Granicznej. Jeden z nich nawet zatrzymał nasze auto, policjant zaglądnął do środka i po chwili ruszyliśmy dalej. Były to wschodnie rubieże współczesnej Polski, ale jednocześnie…
Kombinujcie, jak się da. W ostateczności kupcie gotowca w sklepie. Grzaniec was rozgrzeje, odpręży i sprawi, że bardzo szybko zaśniecie. Pomoże nam przetrwać tę noc polarną.
Pełne soku cytrusy o przyjemnym aromacie wspaniale komponują się w deserach, sałatkach, koktajlach czy sokach. Dobrze smakują w ciastach i lodach. Zaskakują w duecie z kurczakiem i mleczkiem kokosowym.
W trakcie stanu wojennego z rąk milicji i Służby Bezpieczeństwa zginęło kilkadziesiąt osób. Kilkanaście tysięcy opozycjonistów i działaczy „Solidarności” trafiło do więzień i obozów internowania. Rodziny zostały rozdzielone na miesiące, a czasem lata.