Mózg lubi czytać – Beata Demska

To, że czytanie nas rozwija, wiadomo nie od dziś. Pytani o korzyści, z łatwością je wymienimy: czytanie poprawia pamięć i zdolność koncentracji, poszerza słownictwo i horyzonty, doskonali zdolności językowe i pozwala twórczo pokonać nudę. Okazuje się, że podczas czytania zachodzą istotne zmiany w naszych mózgach – znacząco zwiększa się ilość cennych połączeń między neuronami.

REKLAMA


Czytanie książek zaspokaja różnorodne pragnienia i potrzeby człowieka, natury intelektualnej i emocjonalnej, ale także – niejako przy okazji – wspaniale wpływa na rozwój naszego mózgu, pozwalając wykształcić i przez całe życie korzystać z pewnych jego użytecznych funkcji i umiejętności. Podczas lektury nie tylko odczuwamy przyjemność z poznawania przedstawionego świata, bohaterów, wciągającej historii, ale cały czas pozostajemy aktywni – to znaczy aktywny pozostaje nasz mózg.

Zmiany w neuronach
W roku 2013 na Emory University w Druid Hills w stanie Georgia przeprowadzono badania, które potwierdziły fakt, że podczas czytania mózg człowieka dosłownie się „rozrasta”, staje się wydajniejszy i bardziej sprawny. W ciągu trwających kilkanaście dni badań codziennie rano skanowano mózgi ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). Przez pierwsze pięć dni badani nie czytali w ogóle, przez kolejne dziewięć dni mieli do przeczytania trzydzieści stron książki Roberta Harrisa
pt. „Pompeje”, przez ostatnie pięć dni znów niczego nie czytali. Okazało się, że gdy uczestnicy badania czytali, rano odnotowywano wzmożoną aktywność w lewym płacie skroniowym mózgu (obszar odpowiedzialny m.in. za rozpoznawanie liter). Monitorując badanych w trakcie i po zakończeniu lektury, zaobserwowano interesujące zjawisko. (…)

Beata Demska


Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [26 grudnia 2021 i 2 stycznia 2022 R. XXXII Nr 26 (837)]

TUTAJ można zakupić najnowszy (26/2021) numer dwutygodnika „Pielgrzym”:
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-262021/287


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *