26/2021

Świąteczna rybna uczta – Maria Fall-Ławryniuk

Wigilijna kolacja to festiwal smakowitych ryb. Pojawiają się na stole w wielu odsłonach. Można je przyrządzić na setki sposobów, na zimno i na ciepło, pieczone, smażone, serwowane z pary, z rusztu, w warzywach, z owocami, z orzechami, w zalewie czy śmietanie.

Urok polskich kolęd – Dorota Jabłońska-Mazurek

Kolędy, które tak chętnie śpiewamy i gramy w okresie świąt Bożego Narodzenia, nie tylko opowiadają o wydarzeniach tamtych czasów, ale również uświadamiają nam, że Jezus i jego rodzice naprawdę żyli na tym świecie. Osadzają nas w realnej ludzkiej miłości.

Na zylwestrowé fifë nie można się gniewać – Jan Hlebowicz

Część z nich wciąż jest kultywowana. Inne „umarły” wiele lat temu. Herodë opowiadający o rzezi niewiniątek, szpòrtë, czyli dokuczliwe psoty, mężczyźni przebrani za pasterzy proszący o wiktuały. Świat kaszubskich zwyczajów bożonarodzeniowych i noworocznych jest niezwykle bogaty.

Dziwna Wigilia – o. Grzegorz Ruksztello CSSR

Zbliżały się święta Bożego Narodzenia. Na misjach był to zawsze czas zabiegania i tęsknoty za takim przeżywaniem świąt jak w Polsce. Towarzyszyło nam pewne zdenerwowanie, że przecież takich świąt jak w domu już nie będzie…

Mózg lubi czytać – Beata Demska

To, że czytanie nas rozwija, wiadomo nie od dziś. Pytani o korzyści, z łatwością je wymienimy: czytanie poprawia pamięć i zdolność koncentracji, poszerza słownictwo i horyzonty, doskonali zdolności językowe i pozwala twórczo pokonać nudę. Okazuje się, że podczas czytania zachodzą…

Święta Boża Rodzicielka Maryja – ks. Sławomir Kunka

Gdy Syn Boży przychodził na świat, była noc. Gdy odchodził z tego świata na Golgocie, „mrok ogarnął całą ziemię” (Łk 23,44). Zawsze jednak była przy Nim Matka. Tak z pewnością było także w poranek Zmartwychwstania, gdy kresu dobiegła wszelka ciemność…