„Habent sua fata libelli” – mawiali starożytni. Ale nie tylko książki mają swoje dzieje. Mają je także czasopisma, gazety. Tak jest w przypadku „Pielgrzyma”, jednego z najstarszych i najpoczytniejszych czasopism Pomorza, wychodzącego w Pelplinie przez 70 lat (1869-1939), a następnie odrodzonego po długoletniej przerwie w 1989 roku. Dziś odrodzony „Pielgrzym” świętuje swoje 20. urodziny.
Jedenastego grudnia 1981 roku Ryszard Biliński wypłynął z Gdyni na statku MS „Szczawnica” w ostatni – jak się okazało – rejs do Afryki. Dwa dni później w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Biliński wraz z kilkoma kolegami podejmuje decyzję o zejściu ze statku w jednym z zachodnich portów. Opowiada o tym w rozmowie z Iwoną Demską.
22 listopada br. w Tczewie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy kościół oraz dom parafialny. Gospodarzem uroczystości był ks. Janusz Gojke, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Tczewie. Na uroczystość przybyło wielu kapłanów z dekanatu tczewskiego, na czele z dziekanem ks. Stanisławem Cieniewiczem oraz kapłani i goście spoza naszej diecezji.
Zgodnie z tradycją, w dzień tragicznej pelplińskiej jesieni w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, najstarszej uczelni Pomorza, rozpoczęto już po raz 358. nowy rok akademicki. Do grona kleryków zostało włączonych 22 nowych alumnów roku pierwszego. Szczególnym wydarzeniem tego dnia było poświęcenie przez Biskupa Diecezjalnego nowego gmachu biblioteki seminaryjnej.
Podczas uroczystych obchodów jubileuszu 60-lecia kapłaństwa ks. inf. Jerzego Buxakowskiego w Pelplinie, 3 października 2009, biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga dziękował jubilatowi za umiłowanie powołania kapłańskiego i Kościoła. Ks. Buxakowski należy do najwybitniejszych dogmatyków polskich i jest prekursorem duszpasterstwa służby zdrowia w Polsce.
W dniach od 27 września do 3 października br. przyjechało do Ars-en-Dembes we Francji 1200 księży z 72 krajów, żeby w Roku Kapłańskim przeżyć swoje rekolekcje. Najliczniej reprezentowana była Francja – 336 duchownych, następnie USA – 118, na trzecim miejscu były Włochy – 87. Z Polski w dniach skupienia uczestniczyło 39 księży, ale należy dodać jeszcze tyle samo pracujących za granicą. Doświadczenie więzi kapłańskiej było bardzo silne.
Praga, Brno i Stary Bolesławiec – te trzy miasta odwiedził Benedykt XVI w czasie podróży apostolskiej do Republiki Czeskiej w dniach 26-28 września. Pielgrzymka do kraju, uważanego za najmniej chrześcijański w całej Europie czy wręcz za ośrodek ateizmu, stanowiła dla Ojca Świętego bardzo trudne wyzwanie. Wypełniły ją żarliwe apele Papieża o pielęgnowanie chrześcijańskich korzeni i powrót do wartości duchowych oraz moralnych.
W tym roku mija 20 lat od utworzenia Studium Organistowskiego w Pelplinie. Ten mały jubileusz jest okazją, aby przypomnieć historię placówki, jej losy oraz ludzi, przez i dla których była tworzona. Studium Organistowskie w Pelplinie nawiązuje do tradycji pelplińskiej szkoły organistowskiej założonej w 1887 roku przez Oskara Hermańczyka, organistę pelplińskiego. Była to jedna z pierwszych tego typu szkół w Polsce.
Opustoszały już pola po tegorocznych zbiorach a gospodarskie życie zwolniło tempa. Najdorodniejsze zasuszone kłosy upleciono w dożynkowe wieńce, ze świeżej mąki wypieczono pachnące bochny chleba. Nadszedł więc czas, by podziękować Panu Bogu, rolnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ziemia wydała plon.
W wigilię wspomnienia św. Jana Pawła II zakończyła się w Chojnicach diecezjalna peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej. W trzydziestu kościołach stacyjnych reprezentujących każdy z dekanatów bardzo licznie zebrali się kapłani i wierni, aby słuchać Słowa Bożego i uczestniczyć w mszach św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, by czuwać, modlić się, wynagradzać za grzechy, uczcić Matkę Bożą tysiącami róż złożonymi u stóp Jej figury.
Ruch Światło-Życie w naszej diecezji dwukrotnie w ciągu roku przeżywa dni dziękczynienia w wymiarze diecezjalnym. W czerwcu, gdy idziemy do Królowej Kaszub w Sianowie oraz w październiku. W tym roku słaliśmy Bogu nasze dziękczynienie w ramach Oazy Modlitwy (OM) w Pelplinie oraz na rekolekcjach Domowego Kościoła w Nowej Karczmie. Uwieńczeniem naszego dziękczynienia był Dzień Wspólnoty, jaki przeżyliśmy w niedzielę (25.10.09) w Pelplinie na wspólnej Mszy św. w pelplińskiej katedrze.
W dniach od 16 do 18 października w rekolekcjach zwanych Dialogami Małżeńskimi wzięło udział 21 par małżeńskich, głównie ze wspólnoty Gwiazda Betlejemska działającej przy parafii św. Kazimierza w Kartuzach. Niektórzy małżonkowie wywodzili się z kręgów Kościoła Domowego. W rekolekcjach uczestniczyli również klerycy, którzy poznawali zastosowaną metodę, aby w przyszłości jako kapłani mogli nabyć doświadczenie w prowadzeniu małżonków.
– Wypełnili swoje powołanie – powiedział biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga podczas Mszy św. celebrowanej w katedrze pelplińskiej 6 listopada za zmarłych biskupów i kanoników kapituły katedralnej. Wprowadzając do liturgii biskup diecezjalny podkreślił, że modlitwa za zmarłych niejako ożywia na nowo w naszej pamięci zmarłych kapłanów, a im samym pomaga znaleźć się na drodze prowadzącej do Domu Ojca.
„Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”, (Jan Paweł II, Gdańsk, 12 czerwca 1987 roku).
O dar wierności Polaków oraz w intencji tragicznie zmarłych górników modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 27. Pielgrzymki Ludzi Pracy. Wzięło w niej udział ok. 30 tys. osób, głównie przedstawicieli NSZZ „Solidarność”. Inicjatorem jasnogórskich spotkań ludzi pracy był ks. Jerzy Popiełuszko, którego 25. rocznica męczeńskiej śmierci przypada w tym roku.
Strona 1 z 2