Spotkania opłatkowe – ks. Stanisław Grunt

Do 31 grudnia ubiegłego roku parafie diecezji pelplińskiej znajdowały się w trzech województwach: bydgoskim, gdańskim i słupskim (była diecezja chełmińska do 25 marca 1992 r. miała swoje parafie w granicach siedmiu województw: ciechanowskiego, bydgoskiego, elbląskiego, gdańskiego, olsztyńskiego, słupskiego i toruńskiego).

REKLAMA

Na terenie województwa bydgoskiego z naszego obszaru było 18 wójtów gmin i 9 burmistrzów miast (Brusy, Chojnice, Czersk, Kamień Krajeński, Koronowo, Sępólno Krajeńskie, Świecie n. Wisłą, Tuchola i Więcbork) z liczbą 312388 mieszkańców. W województwie gdańskim zaś było 29 wójtów gmin, 7 burmistrzów (Czarna Woda, Gniew, Kartuzy, Kościerzyna, Pelplin, Skarszewy, Skórcz) i 2 prezydentów miast (Tczew i Starogard Gdański) z liczbą 387707 mieszkańców. Wreszcie w województwie słupskim było 18 wójtów gmin i 5 burmistrzów miast (Bytów, Człuchów, Debrzno, Lębork, Łeba) razem 176873 mieszkańców. Władze samorządowe z powyższych terenów reprezentują prawie 900000 mieszkańców Kaszub, Kociewia, Borów Tucholskich i Krajny.

Opłatek samorządowy w stolicy diecezji w Pelplinie po raz pierwszy zorganizowano z inicjatywy biskupa diecezjalnego Jana Bernarda Szlagi w 1993 r. Była to wówczas zapewne pierwsza taka inicjatywa w kraju. Zapraszano wówczas jedynie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Już jednak w następnych latach do tej liczby dołączono przewodniczących rad miast i gmin oraz rosnącą ciągle liczbę osób i instytucji współpracujących z centralnymi instytucjami diecezjalnymi. Wśród nich byli i są nasi dobroczyńcy, przedstawiciele służby zdrowia, wojska, policji (od 1998 r. policja ma już samodzielnie opłatek u swego kapelana ks. prałata Stanisława Cieniewicza w parafii NMP Matki Kościoła w Tczewie), kolejarzy, wojewódzkich służb konserwatorskich z Gdańska, Bydgoszczy i Słupska, dyrektorzy szkół, banków i różnych służb publicznych, szczególnie z Pelplina i okolicznych gmin.

Zawsze w opłatku uczestniczył marszałek gdańskiego Sejmiku Samorządowego dr Grzegorz Grzelak, jego zastępca i poseł ziemi gdańskiej Jan Kulas, prof. Józef Borzyszkowski oraz wojewodowie, szczególnie Maciej Płażyński, który zawsze brał udział i jako wojewoda gdański, a obecnie jako marszałek Sejmu.

Do uczestników ostatniego spotkania opłatkowego dołączyli przedstawiciele wznowionych starostw powiatowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego (Sępólno Krajeńskie, Świecie i Tuchola) oraz województwa pomorskiego (Bytów, Chojnice, Człuchów, Kartuzy, Kościerzyna, Lębork, Starogard Gdański, Tczew).

Tegoroczny opłatek samorządowy odbył się w sobotę 19 grudnia 1998 r. Najpierw w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie zebranych samorządowców i gości powitał, podobnie jak w poprzednich latach, ekonom diecezji ks. infułat Stanisław Grunt. Po tym powitaniu zebrani uczestniczyli w misterium wigilijnym przygotowanym przez studentów WSD. Następnie odbyło się spotkanie w historycznym refektarzu letnim. Życzenia świąteczne Biskupowi Diecezjalnemu i Biskupowi Pomocniczemu złożył w imieniu władz samorządowych z całej diecezji pelplińskiej burmistrz Pelplina Wojciech Wanke (w poprzednich latach podobne życzenia składali: 1993 – burmistrz Pelplina Jerzy Sykutera, 1994 i 1995 burmistrz Pelplina Andrzej Stanuch, 1996 prezydent Starogardu Gdańskiego Paweł Głuch, 1997 – burmistrz Łeby Halina Klińska). W swoim wystąpieniu zwrócił się do zebranych o wspólne i godne przygotowanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Pelplinie w czerwcu br.

Biskup diecezjalny Jan Bernard Szlaga podziękował za złożone życzenia i dar obecności, a składając życzenia nawiązał do tematyki roku duszpasterskiego o „Ojcu, który jest w niebie”. Nowa ewangelizacja, którą Kościół prowadzi, czerpie swoją skuteczność i moc z modlitwy. Żadna aktywność zewnętrzna na rzecz ewangelizacji nie zastąpi modlitewnego zjednoczenia z Bogiem. W tym kontekście prosił Biskup Diecezjalny o wspólne i odpowiedzialne włączenie się wszystkich samorządowców w przygotowanie wizyty Jana Pawła II w Pelplinie. Również marszałek Sejmu Maciej Płażyński złożył serdeczne życzenia wszystkim zebranym. Wspomniał o wielkich zadaniach, jakie spoczywają na władzach samorządowych w związku z wielką reformą, jaka zacznie funkcjonować od 1 stycznia 1999 roku. W podobnej tonacji przemawiał dr Grzegorz Grzelak wicemarszałek Sejmiku Województwa Pomorskiego. Wspólne podzielenie się opłatkiem przy śpiewie kolęd oraz kawa zakończyły tę część spotkania. Ostatnim akcentem opłatka samorządowego było nabożeństwo Słowa Bożego, które w katedrze przeprowadził biskup pomocniczny Piotr Krupa, ukazując czas adwentu w kontekście tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.

Na powrót do domu wszyscy otrzymali diecezjalny kalendarz ścienny oraz książkę Powtórka z Biblii autorstwa biskupa Jana Bernarda Szlagi. Była też okazja do spowiedzi św., z której wielu skorzystało oraz możliwość zwiedzenia odrestaurowanej katedry i Muzeum Diecezjalnego.

Tak oto opłatek samorządowy, niezależnie od orientacji politycznej uczestników, był kolejną okazją do spotkania, które wzajemnie ubogaca, przyczynia się do wymiany myśli i doświadczeń oraz integracji tego środowiska. Jest okazją do wzajemnego poinformowania się i podziękowania władzom samorządowym za zaangażowanie się w pracy dla tych samych ludzi, wśród których pracują również duszpasterze.

ks. Stanisław Grunt

„Pielgrzym” 1999, nr 1 (237), s. 9-10

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *