Historia

Uczestnik przełomowych wydarzeń – Jan Hlebowicz

Był jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Pomorza Gdańskiego – żołnierzem w czasie II wojny światowej, walczącym z bronią w ręku o wolność Polski, po 1945 roku społecznikiem, pisarzem, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem Kaszub, a w końcu także rzecznikiem strajkujących…

Artysta zatrzymanego czasu – ks. Jan Walkusz

W wydanym niedawno przez Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z inicjatywy jego dyrektorki Barbary Kąkol albumie pod wyjątkowo lapidarnym tytułem – „Leon Perszon. Fotografie”, w słowie wstępnym tak napisała: „Setna rocznica uzyskania praw miejskich przez Kartuzy jest szczególną…

Z Kaszub – przez Rzym – do Krakowa – ks. Jan Walkusz

W dziejach nauki – kościelnej, jak i cywilnej różnego autoramentu, tudzież w organizowaniu zróżnicowanych struktur administracyjno-społecznych – niebagatelną rolę odgrywały osoby legitymujące się kaszubsko-pomorskim pochodzeniem. Niektóre z nich dobrze dziś znane, o odpowiednio udokumentowanych osiągnięciach, inne mocno zapodziane i przyprószone…

Od Milwaukee do Kartuz – ks. Jan Walkusz

Kaszuby ze swą bogatą różnorodnością kulturową, językową oraz obyczajową już od kilku stuleci są punktem zainteresowań i badań językoznawców, kulturologów, etnografów, historyków, a także podróżników z odległych nieraz krajów.

Jak Kaszubi budowali Kanadę – ks. Jan Walkusz

W bieżącym roku przypada 165. rocznica początków osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie. Sytuacja gospodarczo-ekonomiczna, polityczna, demograficzna, a także ucisk germanizacyjny powodowały, że Kaszubi z Pomorza szukali „lepszego” życia za oceanem. Dodatkową motywacją podejmowania takiej decyzji – choć nie była ona wcale…

Był dla miasta jak dżuma? – Jan Hlebowicz

W większości biografii gdański wątek z życia Napoleona w ogóle nie jest poruszany albo kończy się na jednym akapicie. Niewielu wie, że sam cesarz twierdził, że „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”.

Papież zza żelaznej kurtyny – Jan Hlebowicz

Wybór Karola Wojtyły na papieża stanowił ogromne wsparcie dla idei głoszonych przez opozycję demokratyczną w Polsce. Jan Paweł II stał się dla milionów rodaków autorytetem moralnym, a jego pielgrzymki do ojczyzny stanowiły dla zniewolonego komunizmem społeczeństwa impuls w walce o…

Sowieci, CIA i broń psychotroniczna – Jan Hlebowicz

Ludzie przesuwający przedmioty przy pomocy siły umysłu, ukrywane przed społeczeństwem tajne ośrodki badawcze, służby specjalne nadzorujące tajemnicze eksperymenty. Doskonale znamy te motywy z książek, filmów czy seriali. To jednak nie do końca fikcja. Tego typu badania naprawdę były (a może…

Nie ma większej miłości – Mateusz Szpytma

24 marca 1944 roku w Markowej Niemcy zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży. Zbrodni dokonano na oczach ich sześciorga dzieci w wieku od półtora roku do ośmiu lat. W 1995 roku Wiktoria i Józef zostali…

Kim byli pierwsi Piastowie? – Jan Hlebowicz

Od lat naukowcy spierają się, kim byli mieszkańcy państwa pierwszych Piastów. Niektórzy twierdzą, że wikingami bądź Germanami. Inni uważają, że byli to mieszkańcy naszych ziem, których obecnie nazywamy Słowianami. Wydaje się, że badacze z Poznania w końcu znaleźli odpowiedź…

Kociewski obrońca Kaszubów – ks. Jan Walkusz

W świadomości przeciętnego Polaka wielkopolskie miasteczko Września urasta do symbolu walki dzieci z germanizacją szkolnictwa, głównie ze strajkiem przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. Aczkolwiek prawdą jest, że do najtragiczniejszego w skutkach protestu doszło tam w maju 1901…

Król Maciuś, czyli jak kochać dzieci – Jan Hlebowicz

Pedagog, lekarz, pisarz i działacz społeczny. Przeszedł do historii jako prekursor ruchu na rzecz praw dzieci. W czasie II wojny światowej, choć sam mógł się ratować, pozostał do końca ze swoimi wychowankami. Sto czterdzieści pięć lat temu, 22 lipca, urodził…

Zwierzęta na służbie – Jan Hlebowicz

Koty, małpy, a nawet niedźwiedzie towarzyszyły polskiej armii. Zwierzęta jeździły w czołgach, pływały w okrętach i latały w samolotach. Nie odstępowały żołnierzy na polu walki. Nie z wszystkimi los obszedł się jednak łagodnie.