Historia

Papież zza żelaznej kurtyny – Jan Hlebowicz

Wybór Karola Wojtyły na papieża stanowił ogromne wsparcie dla idei głoszonych przez opozycję demokratyczną w Polsce. Jan Paweł II stał się dla milionów rodaków autorytetem moralnym, a jego pielgrzymki do ojczyzny stanowiły dla zniewolonego komunizmem społeczeństwa impuls w walce o…

Kaczmarskiego zmagania z Bogiem – Jan Hlebowicz

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych jego piosenki znała i śpiewała cała Polska. „Mury” stały się hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem komunistycznym. Jacek Kaczmarski był jednak kimś znacznie więcej niż bardem opozycji – charyzmatycznym poetą, prozaikiem i kompozytorem. I…

Badania, wojna i krew – Jan Hlebowicz

Hanna i Ludwik Hirszfeldowie – cóż to było za małżeństwo! Oboje szalenie zdolni i pracowici. Ona – wybitna lekarz pediatra, on – słynny mikrobiolog i immunolog. Wspólnie prowadzili badania o znaczeniu międzynarodowym. Razem pokonywali kolejne wyzwania – dwie wojny, getto…

Cystersi w Pelplinie – ks. Jan Walkusz

2 stycznia bieżącego roku minęło 750 lat od momentu, gdy książę gdański z dynastii Sobiesławiców Mściwoj II (zwany także Mestwinem lub Mszczujem) nadał cystersom wieś zwaną wówczas Polplin wraz z terenami położonymi między rzekami Wierzycą, Jonką i Węgiermucą.

Haker stulecia – Jan Hlebowicz

Genialny matematyk i kryptolog. Łamiąc kod Enigmy wraz ze współpracownikami, mógł ocalić nawet 30 milionów ludzkich istnień. Historia jego życia to gotowy scenariusz na film.

Pierwsza egzekucja – Jan Hlebowicz

W styczniu pamiętamy o mieszkańcach Pomorza Gdańskiego zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Byli wśród nich duchowni – ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Bernard Wiecki i ks. Władysław Szymański.

Święta za komuny – Jan Hlebowicz

Karp pływający w wannie, sztuczna choinka, zapach pomarańczy i czekoladopodobne wyroby rozdawane dzieciom przez Dziadka Mroza, który w zamyśle komunistów miał wyrugować ze świadomości Polaków Świętego Mikołaja. Jak obchodzono Boże Narodzenie w PRL?

Uczestnik przełomowych wydarzeń – Jan Hlebowicz

Był jedną z najwybitniejszych postaci w dziejach Pomorza Gdańskiego – żołnierzem w czasie II wojny światowej, walczącym z bronią w ręku o wolność Polski, po 1945 roku społecznikiem, pisarzem, publicystą, miłośnikiem i popularyzatorem Kaszub, a w końcu także rzecznikiem strajkujących…

Artysta zatrzymanego czasu – ks. Jan Walkusz

W wydanym niedawno przez Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach z inicjatywy jego dyrektorki Barbary Kąkol albumie pod wyjątkowo lapidarnym tytułem – „Leon Perszon. Fotografie”, w słowie wstępnym tak napisała: „Setna rocznica uzyskania praw miejskich przez Kartuzy jest szczególną…

Z Kaszub – przez Rzym – do Krakowa – ks. Jan Walkusz

W dziejach nauki – kościelnej, jak i cywilnej różnego autoramentu, tudzież w organizowaniu zróżnicowanych struktur administracyjno-społecznych – niebagatelną rolę odgrywały osoby legitymujące się kaszubsko-pomorskim pochodzeniem. Niektóre z nich dobrze dziś znane, o odpowiednio udokumentowanych osiągnięciach, inne mocno zapodziane i przyprószone…