5/2023

Obraz Boga – Elżbieta Ruman

W jeden z ostatnich karnawałowych wieczorów zostałam zaproszona przez przyjaciół na kolację przy świecach. Zgromadzeni przy stole rozpoczęli dyskusję na temat zupełnie nie związany z karnawałem. Zaczęło się od tego, że pewna Pani Doktor spytała pewnego Pana Inżyniera: „Czy według…

Ulmowie – Adam Hlebowicz

To jedna z najradośniejszych wiadomości tego roku. Papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji rodziny Ulmów na 10 września tego roku w ich rodzinnej Markowej. Wiktoria i Józef Ulmowie i ich siedmioro dzieci 24 marca 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców za…

Co jest złego w ciepłej zimie? – Beata Demska

W Sylwestra w Warszawie zanotowano temperaturę 18,9 °C. To nasz nowy polski rekord, pobiliśmy dotychczasowy o ponad 5 °C! W tym samym czasie w hiszpańskim mieście Bilbao termometry wskazały aż 25,1 °C – zwykle bywa tam tak ciepło w lipcu.…

Cisza jest w nas – Anna Mazurek-Klein

„Żyjemy w epoce hałasu, w której cisza stała się luksusem” – powiedział kiedyś podróżnik i filozof Erling Kagge. Dopiero w ciszy zaczynamy dotykać tego, co istotne. Stwarza ona przestrzeń do tego, żeby zobaczyć najpierw siebie, potem też drugiego człowieka, a…

Czarne róże – Wincenty Łaszewski

Maszerujemy (ufam, że ochoczo) przez Wielki Post. To zaś znaczy, że nasze źrenice zmieniły ogniskową i przez czterdzieści dni widzą ostro co innego niż w zwykłym czasie. Zaś to, na czym skupiał się dotąd nasz wzrok, staje się rozmyte. Na…

Poślubiona nauce – Jan Hlebowicz

Gdyby nie ona, nie moglibyśmy dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie podziwiać dwóch wielkich dzieł Rembrandta. Była wybitnym historykiem sztuki, żołnierzem Armii Krajowej, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.

Ostatki już za nami – Ola Kucharska

Karnawał już za nami, ostatki też już minęły, ale warto wspomnieć o ich symbolicznym atrybucie – śledziu. Ta powszechnie znana i zdrowa ryba kojarzy nam się głównie z zagryzką do wódki, stąd pierwsze skojarzenie z hucznie obchodzonymi zapustami. Śledź jednak…

Bp Konstantyn Dominik – spinacz przyjaźni – ks. Piotr B. Tisler

Przyjaciele z dzieciństwa. Przyjaciele ze szkolnej ławki. Przyjaciele z ogólniaka. Przyjaciele ze studiów, z pracy, od kręgli, z wakacji, na jedną podróż. Przyjaciele od wczoraj, a już wczorajsi. Przyjaciele od serca. Przyjaciół i przyjaźni jest wiele – powyższa litania to…

Budujmy Kościół z misjonarzami – ks. Zbigniew Sobolewski

Już od osiemnastu lat Kościół w Polsce w drugą niedzielę Wielkiego Postu obchodzi Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Dzieło Pomocy „Ad Gentes” mobilizuje wierzących w Polsce do modlitwy, a także duchowych i materialnych ofiar na rzecz misji w…

Biblijne tło Wielkiego Postu – ks. Wojciech Kardyś

Trwamy w okresie Wielkiego Postu – wyjątkowego czasu, który ma nas przygotować na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przez wieki stopniowo zmieniały się i kształtowały liturgiczne obchody wielkopostne. Zawsze jednak podkreślano, że mają one swoje umocowanie w przekazach Pisma Świętego.