Biblijne tło Wielkiego Postu – ks. Wojciech Kardyś

Trwamy w okresie Wielkiego Postu – wyjątkowego czasu, który ma nas przygotować na owocne przeżycie świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przez wieki stopniowo zmieniały się i kształtowały liturgiczne obchody wielkopostne. Zawsze jednak podkreślano, że mają one swoje umocowanie w przekazach Pisma Świętego.

W języku łacińskim Wielki Post określamy mianem Quadragesima, co wskazuje na liczbę czterdziestu dni. Niektóre języki przejęły z łaciny nazwę tego szczególnego okresu liturgicznego (na przykład po włosku jest to Quaresima, a po hiszpańsku Cuaresma). Akcent położony na liczbę czterdzieści nie jest przypadkowy. Przyjrzymy się temu za chwilę, a następnie zgłębimy temat praktyk, jakie w Wielkim Poście należy czynić (mowa tu o poście, modlitwie i jałmużnie).

Czterdzieści dni przygotowania
W pierwszym rzędzie czterdzieści dni Wielkiego Postu nawiązuje do czterdziestu dni przebywania Jezusa na pustyni, gdzie na początku swej publicznej działalności, zaraz po chrzcie w Jordanie, był kuszony przez diabła (por. Mt 4,2; Mk 1,13; Łk 4,2). Ewangelista Mateusz pisze wprost: „A gdy [Jezus] przepościł czterdzieści dni i czterdzieści nocy, odczuł w końcu głód” (Mt 4,2; por. Łk 4,2). To właśnie wydarzenie stało się później podstawą czterdziestu dni postu i nawrócenia (a więc walki duchowej z szatanem), jaki składa się na okres poprzedzający uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. (…)

ks. Wojciech Kardyś

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *