Ulmowie – Adam Hlebowicz

To jedna z najradośniejszych wiadomości tego roku. Papież Franciszek wyznaczył datę beatyfikacji rodziny Ulmów na 10 września tego roku w ich rodzinnej Markowej. Wiktoria i Józef Ulmowie i ich siedmioro dzieci 24 marca 1944 roku zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. To z jednej strony wspaniała historia, z drugiej tak tragiczna, że trudno sobie wyobrazić gorszą. Jak w soczewce ilustruje ona losy Polaków w czasie II wojny światowej, ale też zmagania o pamięć historyczną.

REKLAMA

Piękny jest heroizm rodziny Ulmów, zwykłych rolników, dobrych ludzi, lubianych i cenionych w rodzinnej wsi. Józef miał zmysł wynalazcy, prenumerował przedwojenne pismo „Wiedza i życie”, jako pierwszy w swojej wsi wprowadził szkółkę drzew owocowych, pasjonował się fotografią. Pierwszy aparat złożył własnoręcznie, potem posługiwał się już profesjonalnym sprzętem. Dzięki niemu powstała bogata galeria przedwojennej Markowej. O dwanaście lat młodsza od męża Wiktoria grała w wiejskim teatrze, uczęszczała także na zajęcia Uniwersytetu Ludowego. Oboje byli mocno zaangażowani społecznie. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *