Chodzi o prawdę – rozmowa z ks. Leszkiem Gęsiakiem SJ, rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski

Od jakiegoś czasu w niektórych środowiskach pojawiają się oskarżenia, że Jan Paweł II nie reagował na przestępstwa seksualne duchownych katolickich. O tym, jaka jest prawda, jak reagować na te zarzuty i czy mogą one podważyć świętość papieża, mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ. Rozmawia Patrycja Michońska-Dynek.

– W ostatnich miesiącach przez media przetaczają się gorące dyskusje na temat domniemanych zaniedbań Jana Pawła II w kwestii przestępstw seksualnych dokonywanych przez duchownych. Czy ten temat jest obecny również wewnątrz Kościoła?
– Dyskusja jest normalną częścią funkcjonowania społeczeństwa – dobrze, że rozmawiamy na różne tematy. Jednak zdarza się, że ta polemika jest oparta na uczuciach i emocjach, które zwykle nie są najlepszym doradcą. Szczególnie w przypadku postaci Jana Pawła II, który był nieprzeciętnym człowiekiem i którego historia życia, działalność i owoce pracy są wyjątkowe. Podejmowanie dyskusji na taki temat wymaga rzetelnej wiedzy, dlatego boleję nad tym, że często zarzuty kierowane przeciwko papieżowi są merytorycznie nieuzasadnione. To jest najbardziej bolesne. Jestem przekonany, że każdy problem jest po to, aby się nad nim zastanowić, żeby na sytuację spojrzeć z różnych punktów widzenia. (…)

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *