Cisza jest w nas – Anna Mazurek-Klein

„Żyjemy w epoce hałasu, w której cisza stała się luksusem” – powiedział kiedyś podróżnik i filozof Erling Kagge. Dopiero w ciszy zaczynamy dotykać tego, co istotne. Stwarza ona przestrzeń do tego, żeby zobaczyć najpierw siebie, potem też drugiego człowieka, a także spotkać się z Bogiem.

W 2020 roku Europejska Agencja Środowiska opublikowała raport, z którego wynika, że jeden na pięciu mieszkańców Europy jest narażony na długotrwały hałas, który jest szkodliwy dla zdrowia. Zanieczyszczenie hałasem zajmuje drugie miejsce – zaraz po zanieczyszczeniu powietrza – wśród największych zagrożeń środowiskowych.

Cisza w niebezpieczeństwie
Tłem miejskiego życia jest szum samochodów, tramwajów, robót ulicznych, muzyka marketingowa odtwarzana w galeriach i kawiarniach. Pracownicy nowoczesnych biur typu open space każdego dnia narażeni są na dźwięki cudzych telefonów i rozmów. W mieszkaniach słychać odgłosy sąsiedzkiej krzątaniny i okrzyki dzieci bawiących się przed blokiem. Tęskniąc za spokojem, ludzie wyprowadzają się na przedmieścia lub na wieś – a tu znowu niespodzianka. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *