Co jest złego w ciepłej zimie? – Beata Demska

W Sylwestra w Warszawie zanotowano temperaturę 18,9 °C. To nasz nowy polski rekord, pobiliśmy dotychczasowy o ponad 5 °C! W tym samym czasie w hiszpańskim mieście Bilbao termometry wskazały aż 25,1 °C – zwykle bywa tam tak ciepło w lipcu. Podobnie rekordowo wysokie odczyty padły w wielu europejskich miastach. Pytanie, czy powinniśmy cieszyć się z wiosennej aury w środku zimy, czy też raczej się martwić.

Tak ciepłego Nowego Roku w Europie nie było nigdy. I choć przyjemnie spacerowało się w noworocznych promieniach słońca, to jednak nie tak powinna wyglądać zima w naszej szerokości geograficznej. Anomalia termiczna (odstępstwo od średniej temperatury) na dzień 1 stycznia 2023 w Polsce wyniosła ponad 15 °C. Globalne ocieplenie, którego jesteśmy świadkami, to nie wymysł ani teoria spiskowa, ale fakt potwierdzony obserwacjami i badaniami naukowymi. 81 procent Polaków przyznaje, że zmiany klimatu ich martwią. (…)

Beata Demska

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [5 i 12 marca 2023 R. XXXIV Nr 5 (868)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *