Historia

Kim byli pierwsi Piastowie? – Jan Hlebowicz

Od lat naukowcy spierają się, kim byli mieszkańcy państwa pierwszych Piastów. Niektórzy twierdzą, że wikingami bądź Germanami. Inni uważają, że byli to mieszkańcy naszych ziem, których obecnie nazywamy Słowianami. Wydaje się, że badacze z Poznania w końcu znaleźli odpowiedź…

Kociewski obrońca Kaszubów – ks. Jan Walkusz

W świadomości przeciętnego Polaka wielkopolskie miasteczko Września urasta do symbolu walki dzieci z germanizacją szkolnictwa, głównie ze strajkiem przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. Aczkolwiek prawdą jest, że do najtragiczniejszego w skutkach protestu doszło tam w maju 1901…

Zwierzęta na służbie – Jan Hlebowicz

Koty, małpy, a nawet niedźwiedzie towarzyszyły polskiej armii. Zwierzęta jeździły w czołgach, pływały w okrętach i latały w samolotach. Nie odstępowały żołnierzy na polu walki. Nie z wszystkimi los obszedł się jednak łagodnie.

Ja tę bombę, niestety, wymyśliłem…  – Jan Hlebowicz

Bomba atomowa odmieniła losy świata. W jej tworzeniu brała udział supergrupa naukowców. W zespole, który pod względem potencjału intelektualnego nie miał sobie równych w całej – wcześniejszej i późniejszej – historii fizyki, znaleźli się Polacy – Stanisław Ulam, Józef Rotblat…

Legenda Antoniego Abrahama – ks. Jan Walkusz

Między Zdradą, Wersalem a Gdynią jest – jak dowodzi niedawna przeszłość – niemało miejsca na ideowość i twórczy patriotyzm. Wymownie egzemplifikuje to decyzja Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, która ogłosiła bieżący rok Rokiem Antoniego Abrahama.

Ślepowron, który tworzył nerwami – Jan Hlebowicz

Malarz, rysownik, najwybitniejszy reprezentant nurtu historyzmu w polskim malarstwie. Swoją twórczością krzepił serca Polaków i podsycał ich wiarę w odzyskanie niepodległości. Jako artysta osiągnął ogromny sukces. Jednak jego prywatne życie nie było usłane różami.

Koreańskie sieroty w PRL – Jan Hlebowicz

Do Polski trafiły w okresie stalinowskim. Były głodne, chore i zarobaczone. Z czasem do swoich polskich wychowawców zaczęły mówić „mamo” i „tato”. Korea przypomniała sobie o nich po kilku latach. Nie chciały wracać. Ale nikt nie pytał ich o zdanie…

Szablą w ubeka, czyli homeschooling w PRL – Jan Hlebowicz

Jest rok 1952 – kulminacja stalinizmu w Polsce. Danuta i Bartłomiej Bobowie uznają, że szkoła komunistyczna indoktrynuje ich dzieci. Decydują się nie posyłać ich do szkoły i nauczać je sami w domu. Wywołuje to gwałtowną reakcję „władzy ludowej”. Sąd wydaje…

Nie był typem karierowicza – Jan Hlebowicz

Zapisał się w historii Polski i Czech. Mimo silnej pozycji, szlacheckiego nazwiska, rozległych kontaktów, osobistej przyjaźni z papieżem Sylwestrem II i cesarzem Ottonem III jego życie – patrząc po ludzku – było pasmem tragedii i niepowodzeń.

Ofiara komunistycznej zbrodni – Jan Hlebowicz

W opozycji do materialistycznego marksizmu twórca Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszek Blachnicki, proponował alternatywę – oryginalną „teologię wyzwolenia człowieka”. Z tego powodu stał się obiektem ataku komunistów. Po latach okazało się, że śmierć duchownego nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie mu…

Kto pracował, gdy Niemcy walczyli? – Jan Hlebowicz

„Wycisnę z nich wszystko i pozwolę im głodować i marznąć, każę im pracować w błocie i śniegu dziesięć i więcej godzin dziennie” – mówił Fritz Sauckel, niemiecki generalny pełnomocnik do spraw zatrudnienia, zbrodniarz wojenny.

Poślubiona nauce – Jan Hlebowicz

Gdyby nie ona, nie moglibyśmy dzisiaj w Zamku Królewskim w Warszawie podziwiać dwóch wielkich dzieł Rembrandta. Była wybitnym historykiem sztuki, żołnierzem Armii Krajowej, więźniarką niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück.