2/2024

Bohaterska Wandea – Adam Hlebowicz

Od tego regionu we Francji karierę zaczęły robić takie słowa jak ludobójstwo i eksterminacja. Co prawda do dziś tak zwani postępowi Francuzi je kwestionują, jak jednak inaczej nazwać wymordowanie około 40 procent mieszkańców niedużego terytorium? Wymordowanie, dodajmy, rodaków przez rodaków.

Paciorek do Bozi – Zofia Pomirska

Ostatnio nawet do osób za bardzo nie interesujących się edukacją dociera dyskusja na temat zadawania uczniom prac domowych. W założeniu praca domowa ma służyć utrwalaniu wiadomości i umiejętności wprowadzanych i ćwiczonych w szkole, wyrabianiu samodzielności, wdrażaniu do systematycznej pracy. Różnie…

Uwaga! Polowanie – Adam Depka Prądzinski

Sezon jesienno-zimowy to czas polowań zbiorowych. Gdzie znaleźć informacje na ich temat, jak zachować się w czasie spotkania z myśliwymi i czy prawdą jest, że zawłaszczają oni las na czas łowów?

Z Kaszub – przez Rzym – do Krakowa – ks. Jan Walkusz

W dziejach nauki – kościelnej, jak i cywilnej różnego autoramentu, tudzież w organizowaniu zróżnicowanych struktur administracyjno-społecznych – niebagatelną rolę odgrywały osoby legitymujące się kaszubsko-pomorskim pochodzeniem. Niektóre z nich dobrze dziś znane, o odpowiednio udokumentowanych osiągnięciach, inne mocno zapodziane i przyprószone…

Ministra, ministerka czy pani minister? – Beata Demska

Feminatywy, czyli żeńskie formy gramatyczne nazywające zawody, tytuły czy sprawowane funkcje, wzbudzają ostatnio gorące dyskusje. Zwolenników i przeciwników łączy kwestia ich poprawności: które formy są zgodne z regułą językową? I dlaczego w przypadku niektórych z nich mamy wrażenie, że brzmią…

Czarne Ferrari, takaż mucha i nowy rok – Wincenty Łaszewski

Ludzie wokół robią rachunki sumienia i planują. Zaglądają w zeszłoroczny kalendarz i analizują swoje błędy, by w nowym roku ich nie powtórzyć. Przyznaję, że też to robiłem przez lata. Ale tym razem zdecydowałem się na coś innego. Zacząłem szukać chwil,…

Pierwsza egzekucja – Jan Hlebowicz

W styczniu pamiętamy o mieszkańcach Pomorza Gdańskiego zamordowanych w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Byli wśród nich duchowni – ks. Franciszek Rogaczewski, ks. Bernard Wiecki i ks. Władysław Szymański.

Medytacja ekumeniczna – ks. Jarosław Różański OMI

W dniach od 18 do 25 stycznia obchodzimy kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pod hasłem: „Będziesz miłował Pana, Boga swego (…), a swego bliźniego jak siebie samego” (10,27), wyjętym z Ewangelii według św. Łukasza.

Specjaliści od lepszego życia – Ewelina Heine

Problemy małżeńskie, trudności w życiu osobistym, niepowodzenia w sferze zawodowej, odrzucenie, poczucie izolacji, kłopoty finansowe, wypalenie, zniechęcenie. Te wymienione, jak i wiele innych życiowych przeciwności powodują, że szukamy pomocy. Gdzie i u kogo ją znajdujemy?

Święto Ofiarowania Pańskiego – ks. Augustyn Eckmann

2 lutego w Kościele katolickim na pamiątkę ofiarowania małego Jezusa przez rodziców w świątyni obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego. Tego dnia przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni oraz wdowy i dziewice konsekrowane, podobnie jak Jezus w świątyni…