Uwaga! Polowanie – Adam Depka Prądzinski

Sezon jesienno-zimowy to czas polowań zbiorowych. Gdzie znaleźć informacje na ich temat, jak zachować się w czasie spotkania z myśliwymi i czy prawdą jest, że zawłaszczają oni las na czas łowów?

„Kiedy swego czasu goły las nastaje, Święty Hubert z lasu cały obiad daje”, głosi znane w kręgach myśliwskich przysłowie. Jesienią, kiedy lasy odsłaniają swoje wnętrze, a zwierzyna zgromadziła zapasy tłuszczu potrzebne do przetrwania nadchodzącej zimy, rozpoczyna się sezon polowań zbiorowych, czyli takich, w których bierze udział co najmniej dwóch współpracujących ze sobą myśliwych, naganka oraz ułożone do poszukiwania i płoszenia zwierzyny psy. Zgodnie z prawem jego początek przypada na 1 października, koniec zaś na 31 stycznia. W związku z tym, że w październiku zazwyczaj trwa jeszcze grzybobranie, liście wiszą na drzewach, a zwierzyna wciąż znajduje schronienie na polach, większość kół łowieckich odkłada inaugurację sezonu tak zwanych zbiorówek w okolice wspomnienia swojego patrona, św. Huberta, które obchodzimy 3 listopada. (…)

Adam Depka Prądzinski

Więcej przeczytasz w 2. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21-28 stycznia 2024 R. XXXV Nr 2 (891)], str. 23-25

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *