Jak zrozumieć nastolatka? – rozmowa z dr Agnieszką Kozak, psychologiem i psychoterapeutką

Rodzice nastolatków często mierzą się z ich trudnymi emocjami. Spotykają się ze złością, buntem, niezrozumieniem. Jak umiejętnie rozwiązywać skomplikowane rodzinne sytuacje, podpowiada dr Agnieszka Kozak – psycholog i psychoterapeutka, autorka książki „Mądra bliskość” i współautorka książki „Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie”.

– Pani doktor, czy dzisiaj trudniej być nastolatkiem niż kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu?
– Wielu rodziców uważa, że jest łatwiej, nastolatki natomiast uważają, że jest trudniej, a ja powiem – jest zupełnie inaczej. To oznacza, że nam, dorosłym, trudno jest zrozumieć, że dziś młodzi ludzie żyją w zupełnie innym świecie niż my i że nasze oczekiwania nie przystają do aktualnej rzeczywistości. Chcielibyśmy, żeby nasze dzieci spełniały nasze oczekiwania i robiły to, co my uważamy za słuszne.

– Ale to się nie zmienia przez wieki – rodzice zawsze mają pewne oczekiwania wobec swoich dzieci…
– To prawda, ale nastolatkowie kiedyś musieli mierzyć się z oczekiwaniami rodziców i szkoły, a teraz mamy dosyć duże zanurzenie w różnego rodzaju interakcjach w internecie. (…)

Więcej przeczytasz w 2. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21-28 stycznia 2024 R. XXXV Nr 2 (891)], str. 16-17

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *