Rozmaitości

Kapłański anioł – Wincenty Łaszewski

Narzekanie na księży nie jest rzeczą nową. Wciąż mam w pamięci niedzielną mszę św. w kościele akademickim KUL, podczas której celebrans i homileta w jednej osobie powiedział ze smutkiem: „Nadejdzie czas, kiedy nie będzie wśród was księży i będziecie ich…

Kościół w jaskini Platona – Wincenty Łaszewski

Chyba każdy z nas słyszał o Platonie i nawet jeśli nie jest w stanie zbyt wiele powiedzieć o tym najsłynniejszym uczniu Sokratesa, to z pewnością wie co nieco o jego „jaskini i cieniach”. Dziś chciałbym do tego obrazu nawiązać i…

Coś o Europie i… Maryi – Wincenty Łaszewski

Ludzie pilnie szukają proroctw. Chcą zajrzeć za zasłonę jutra. Tym razem chyba już nie z ciekawości, ale ze strachu. Boją się przyszłości, a powodów mają setki. Polityka jest niebezpieczna, klimat rozbujany, moralność odwrócona, roboty wymykają się spod kontroli. Dlatego ludzie…

Krokodyjeden – Wincenty Łaszewski

Kiedy mój najstarszy syn był małym chłopcem, trafił – jak to w zwyczaju siedmiolatków – do szkoły, w której przesympatyczna pani Ula podjęła radosny trud wprowadzenia dziecka w świat liter. Antek miał zacząć czytać. Szło mu całkiem nieźle, do czasu…

Jest Betlejem – jest problem – Wincenty Łaszewski

Wszystko jest takie cudowne! Malujemy sceny Bożych Narodzin tak ślicznie. Nawet śnieg na obrazkach ma niebieski blask. Świat kąpie się w ciszy, aniołowie bratają się z ludźmi, w górze grają muzykanci, wśród pól dźwięczą lutnie pasterzy. Jezusowy żłóbek jest pięciogwiazdkowy…

Polska – Boska rzecz – Wincenty Łaszewski

Może Was zdziwię, ale Polska to dla mnie temat adwentowy. Już tłumaczę… Wydaje mi się, że mamy wiele wspólnego z Ziemią Świętą z czasów Jezusa – i to wcale nie z tą z kolorowych bożonarodzeniowych obrazków. Przeciwnie – z niepodkreślaną jakoś przez nikogo ciemną stroną tamtego…

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny – ks. Augustyn Eckmann

8 września obchodziliśmy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 12 września Dzień Najświętszego Imienia Maryi, natomiast 21 listopada cieszymy się wspomnieniem Ofiarowania Maryi w świątyni jerozolimskiej. Te trzy pierwsze celebracje maryjne są echem trzech celebracji Chrystusa: 25 grudnia – uroczystości Narodzenia…

Pustelnicze życie – ks. Dawid Tyborski

Życie pustelnicze otoczone jest wieloma stereotypami, jak choćby założeniem, że pustelnik ucieka od świata i ludzi, jego ulubionym przysmakiem są korzonki z igliwiem sosny i że śpi, mając pod głową jakiś kamień lub kloc drewna. Wierzy się także, że pustelnik…

Msza w niebie – Wincenty Łaszewski

Czym jest niebo? Na to pytanie istnieje chyba tylko jedna odpowiedź, która potrafi wyjaśnić misterium życia wiecznego, a przy okazji wytłumaczyć, czym jest piekło. Niebo? Tam trwa wieczna liturgia. Piekło? To znalezienie się człowieka poza nią.

Symbolika cmentarna – ks. Tomasz Czapiewski

Pejzaż polskich cmentarzy w czasie Wszystkich Świętych to prawie nagie drzewa, czernią kory podkreślające przemijanie pór roku i niezwykła czerwień światła palonych kaganków. To wszystko się przenika: czerń i czerwień, światłość i ciemność. Czas zdaje się zastygać, tworząc na ten…