26/2023

W Betlejem – Adam Hlebowicz

„O tym, jak trudna dla tutejszych mieszkańców jest obecna sytuacja świadczą opustoszałe ulice miasta. W Betlejem nie ma turystów, hotele są puste, plac Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego również świeci pustkami. Nie ma tradycyjnej choinki, która o tej porze roku…

Czy człowiek potrzebuje Boga? – ks. Piotr Moskal

Czy Bóg jest dobrem dla człowieka? Człowiek nie jest niczym nieograniczoną pełnią bytu, nie jest Bogiem. Żadna przemiana ekonomiczno-społeczna, żadne rozwiązanie polityczne, żaden postęp naukowo-techniczny i medyczny, żadne zabiegi biotechnologiczne, żaden system edukacyjny, żadna psychoterapia nie sprawią, że człowiek stanie…

Od Milwaukee do Kartuz – ks. Jan Walkusz

Kaszuby ze swą bogatą różnorodnością kulturową, językową oraz obyczajową już od kilku stuleci są punktem zainteresowań i badań językoznawców, kulturologów, etnografów, historyków, a także podróżników z odległych nieraz krajów.

Jest Betlejem – jest problem – Wincenty Łaszewski

Wszystko jest takie cudowne! Malujemy sceny Bożych Narodzin tak ślicznie. Nawet śnieg na obrazkach ma niebieski blask. Świat kąpie się w ciszy, aniołowie bratają się z ludźmi, w górze grają muzykanci, wśród pól dźwięczą lutnie pasterzy. Jezusowy żłóbek jest pięciogwiazdkowy…

Jaka była staropolska wigilia – Ola Kucharska

Jak można się domyślać Wigilia sprzed wieków znacznie różniła się od tego, jak dziś obchodzimy ten szczególny wieczór. Niekoniecznie każdy stół był zastawiony dwunastoma potrawami. W domu aż do przełomu XVIII i XIX wieku nie było choinki, a wieczerzę spożywano…

Święte czy nieświęte? – Anna Mazurek-Klein

Z roku na rok wszechogarniająca nasze życie komercjalizacja zabija ducha świąt Bożego Narodzenia, atakując wystawami, reklamami i witrynami choinek już w listopadzie. Poszukiwanie prezentów zaczyna się niemal dwa miesiące przed świętami, a my robimy się coraz większymi materialistami. Chrześcijański wymiar…

Święta za komuny – Jan Hlebowicz

Karp pływający w wannie, sztuczna choinka, zapach pomarańczy i czekoladopodobne wyroby rozdawane dzieciom przez Dziadka Mroza, który w zamyśle komunistów miał wyrugować ze świadomości Polaków Świętego Mikołaja. Jak obchodzono Boże Narodzenie w PRL?

Dlaczego święta tak nas stresują? – Beata Demska

Śnieżnobiały obrus, choinka jak z amerykańskiego filmu, uśmiechnięte dzieci, szczęśliwi rodzice, w domu zapach pierniczków, kolędy i świece dopełniające nastrój… Niestety, tak Boże Narodzenie wygląda tylko w reklamach. Dla wielu z nas święta nie są czasem radości i spokoju, a…

Narodzenie Pana – ks. Augustyn Eckmann

Myśl i wyobraźnia wielu ludzi wybiega dziś do Betlejem, położonego kilka kilometrów na południe od Jerozolimy. Chrześcijanie, liczący obecnie ponad dwa miliardy dwieście milionów wiernych, stanowią 32 procent światowej populacji. Ponad połowa chrześcijan to katolicy.

Cud szopki św. Franciszka z Asyżu – o. Paweł Warchoł

W tym roku mija osiemset lat od czasu, kiedy św. Franciszek z Asyżu 25 grudnia 1223 roku wystawił we włoskim miasteczku Greccio pierwszą szopkę bożenarodzeniową. Uczynił to ze względu na wyjątkową miłość, jaką darzył tajemnicę Narodzenia Pańskiego. Od tego momentu…

Mesjasz, który przyniósł pokój – ks. Wojciech Kardyś

Papież Benedykt XVI w książce „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo” napisał: „«Zbawiciel» przyniósł światu przede wszystkim pokój”. Kogo miał na myśli Ojciec Święty? To chyba oczywiste, że Chrystusa! Okazuje się jednak, że to wcale nie o Niego chodzi… A zatem o…