Jest Betlejem – jest problem – Wincenty Łaszewski

Wszystko jest takie cudowne! Malujemy sceny Bożych Narodzin tak ślicznie. Nawet śnieg na obrazkach ma niebieski blask. Świat kąpie się w ciszy, aniołowie bratają się z ludźmi, w górze grają muzykanci, wśród pól dźwięczą lutnie pasterzy. Jezusowy żłóbek jest pięciogwiazdkowy – jak z idei platońskiej. Gdzie nie spojrzeć, mały raj na ziemi. Czy aby na pewno tak było?

Nie, było inaczej! Bóg chciał zamieszkać w naszym prawdziwym świecie, a nie na słodkim świątecznym obrazku. Nasze życie, w które zapragnął wejść, wcale nie było i nie jest obrębione kształtną falbanką i upiększone barwnym kaszubskim wzorem. Zaś ludzie wcale nie są wspólnotą, od której samo niebo się uczy, jak wyrzec się wszystkiego, by drugiemu dać wszystko.

Tamto Betlejem wcale nie było cudowne. Było takie samo jak – nie przymierzając – dzisiejszy Gdańsk, Warszawa albo Wrocław. Lub moja wieś, w której mieszkam. Drapię się po głowie i nie pierwszy raz pytam: jaka to wieś? (…)

Wincenty Łaszewski

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [24 i 31 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 26 (889)], str. 26-27.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *