W Betlejem – Adam Hlebowicz

„O tym, jak trudna dla tutejszych mieszkańców jest obecna sytuacja świadczą opustoszałe ulice miasta. W Betlejem nie ma turystów, hotele są puste, plac Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego również świeci pustkami. Nie ma tradycyjnej choinki, która o tej porze roku zazwyczaj stała już przed świątynią” – powiedział ks. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Kościołowi w Potrzebie o aktualnej sytuacji chrześcijan w Izraelu i Palestynie.

REKLAMA

Dodać można, że władze Betlejem (na ich czele stoi chrześcijanka Vera Baboun) ogłosiły, że w tym roku na znak żałoby nie będzie żadnych dekoracji świątecznych w mieście. Konflikt, jaki trwa na Bliskim Wschodzie od wielu lat, w tym roku znacznie eskalował. Na początku października terrorystyczna organizacja palestyńska Hamas najpierw zaatakowała wiele obiektów na terenie Izraela, potem wojska izraelskie z dużą bezwzględnością zaatakowały Strefę Gazy. Teren ten, o jednym z największych zaludnień na świecie, nazywany jest niekiedy największym więzieniem na świeżym powietrzu. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [24 i 31 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 26 (889)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *