Święte czy nieświęte? – Anna Mazurek-Klein

Z roku na rok wszechogarniająca nasze życie komercjalizacja zabija ducha świąt Bożego Narodzenia, atakując wystawami, reklamami i witrynami choinek już w listopadzie. Poszukiwanie prezentów zaczyna się niemal dwa miesiące przed świętami, a my robimy się coraz większymi materialistami. Chrześcijański wymiar Bożego Narodzenia zdaje się czasem nie przystawać do obrazu dzisiejszego świata.

Święta Bożego Narodzenia dla katolików, protestantów czy wyznawców prawosławia to czas radości z przyjścia na świat Jezusa. Dla niechrześcijan, agnostyków i ateistów stanowią one okazję do wypoczynku od obowiązków dnia codziennego, od nauki i pracy. Jednak dla jednych, jak i dla drugich to czas, który skłania do refleksji nad sensem ludzkiego życia i cudem narodzin.

Bardzo często, a może zbyt często w czasie świąt i krótko przed nimi nie potrafimy „wyplątać się z lampek na choinkę” – dosłownie i w przenośni. Padamy ofiarą hałaśliwych reklam nawołujących do przedświątecznych zakupów. Najgorsze zaś, że zapominamy. Zapominamy o tym, by skupić się na czystej, niczym niezmąconej radości świąt Bożego Narodzenia. (…)

Anna Mazurek-Klein

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [24 i 31 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 26 (889)], str. 24-25.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *