Mesjasz, który przyniósł pokój – ks. Wojciech Kardyś

Papież Benedykt XVI w książce „Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo” napisał: „«Zbawiciel» przyniósł światu przede wszystkim pokój”. Kogo miał na myśli Ojciec Święty? To chyba oczywiste, że Chrystusa! Okazuje się jednak, że to wcale nie o Niego chodzi… A zatem o kim pisał papież?

Benedykt XVI przywołał starożytną inskrypcję Priene (z 9 r. po Chr.), w której wychwalany jest i nazywany „zbawicielem”, a wręcz „bogiem” Oktawian August, pierwszy cesarz Imperium Rzymskiego. To od czasu objęcia przez niego rządów rozpoczął się w całym rozległym cesarstwie stan pokoju zwanego „Pax Romana” („Pokój rzymski”) lub też – od jego imienia – „Pax Augusta”. Po zakończeniu wojen domowych w schyłkowej fazie republiki mieszkańcy imperium mogli wreszcie odetchnąć z ulgą. Od 27 roku przed Chrystusem do 180 roku po Chrystusie cieszyli się trwałym pokojem. Pamiątką zatriumfowania tegoż pokoju jest tzw. Ara Pacis, czyli „Ołtarz Pokoju” – monumentalny marmurowy ołtarz, który możemy podziwiać po dziś dzień w Rzymie. (…)

ks. Wojciech Kardyś

Więcej przeczytasz w 26. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [24 i 31 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 26 (889)], str. 14-16.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *