3/2015

JEŚLI MASZ USZY…

… słuchaj uważnie! Bo bardzo blisko Ciebie jest Słowo, które ma moc uzdrawiać chorych, uwalniać opętanych, wskrzeszać umarłych…

Kasza z ogonkiem

Rzadko gości na polskich stołach i można ją odnaleźć jedynie w sklepach ze zdrową żywnością. Quinoa znana w Polsce pod nazwą komosy ryżowej czy peruwiańskiej kaszy, w gruncie rzeczy nie jest ani ryżem, ani kaszą.

Klient ma lepiej

25 grudnia 2014 weszła w życie nowa Ustawa o prawach konsumenta, dostosowująca je do przepisów unijnych obowiązujących w innych europejskich krajach od lat. Na ile nowa ustawa usprawniła rynek konsumencki i regulujące go procedury? Czy będzie nam teraz łatwiej zawierać…

Na granicy życia i śmierci

Choroba nowotworowa sprawiła, że stał się popularny, zaś sposób, w jaki ją przeżywa, u wielu ludzi budzi szczery podziw. Żyje intensywnie, pewnie bardziej dla innych niż dla siebie. Praca w puckim hospicjum i troska o  rozwój tej instytucji stały się…

Parafialna księga intencji mszalnych (cz. I)

Droga Redakcjo! W mojej parafii nastąpiła zmiana księdza proboszcza, który odszedł na emeryturę. Jeszcze przed jego odejściem, w zakrystii po nabożeństwie różańcowym, zamówiłam i złożyłam ofiarę na trzy msze św. za zmarłych rodziców. Myślałam, że nowy ks. proboszcz odprawi te…

Pigułka „dzień po” – mity i fakty

Nie milkną głosy oburzenia po ogłoszeniu decyzji Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którą preparat ellaOne będzie dostępny w Polsce bez recepty. Co trzeba powiedzieć o tej decyzji? 

PraWDZIE W OCZY

Chociaż był znakomitym poetą, o sobie mówił, że jest tłumaczem, a poetą tylko „bywa”. Jako tłumacz poezji uparcie dążył do dochowania wierności nie tylko treści utworu, ale także jego formie artystycznej, nawet brzmieniowej. Nade wszystko jednak – podkreślał – twórca…

Refleksje po zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”

Zamach na redakcję satyrycznego tygodnika w Paryżu był okrutny i godny potępienia. Nie wolno jednak równać solidarności z ofiarami zamachu z poparciem dla wymowy satyry publikowanej na łamach „Charlie Hebdo”. Kontynuacja antyreligijnej retoryki pisma to nieodpowiedzialna prowokacja wobec społeczności muzułmańskiej.

Skarby na dnie

To wielki sukces i powód do dumy. Zdjęcie trzeciego w historii Polaka trafiło na okładki zagranicznych wydań „National Geographic”. Mozaika zatopionego w XVI wieku wraku słynnego szwedzkiego okrętu Mars, wykonana z ponad 600 zdjęć, to dzieło Tomasza Stachury z Gdyni.…

Skauting – przepis na życie

Harcerstwo w Polsce ma przeszło stuletnią historię, a karty tej historii zapisane są wspaniałymi życiorysami ludzi pełnych energii i ducha, krzewiących ideały braterstwa i służby, pociągających za sobą młodzież. Przykładem twórczej inicjatywy harcerskiej w dzisiejszym świecie jest, działająca od 2009…

SOLIDARNOŚĆ, ALE Z CZYM?

Każda przemoc jest złem. Zabicie człowieka, nawet w obronie własnej, w obronie napadniętego własnego kraju, nie przestaje z tego powodu być złem.

W służbie drugiemu

Od XVII w. białe kornety sióstr były znane i rozpoznawane na świecie jako symbol miłosierdzia. Z wielką miłością, pokornie, ale i pogodnie pochylały się nad łóżkami chorych w szpitalach, domach opieki, przytułkach i wszędzie tam, gdzie byli ubodzy i opuszczeni.…

Żeberka Freddy’ego

Dawno, dawno temu byłem na otwarciu jednej z pierwszych restauracji amerykańskich w Trójmieście. Lokal ten, dzisiaj już nieistniejący, serwował wtedy bardzo smaczne żeberka wieprzowe. Pamiętam, że kompletnie mnie zauroczyły. Miękkie, aromatyczne, niezwykle wyraźne, a do tego jeszcze nieznany mi wtedy…