5/2025

Podziel się nadzieją – Piotr Wojciechowski

Nadzieja jest blisko zdrowia. Żyjemy z nadzieją, że my i nasi bliscy będziemy zdrowi. Gdy mamy nadzieję na pokój i bezpieczeństwo, na to, że będzie chleb na stole i dach nad głową – robimy się zdrowsi. Rodziny mające taką nadzieję…

Białogóra, Drzewina, Gorzędziej – Adam Hlebowicz

Te trzy niewielkie pomorskie miejscowości leżące na terenie diecezji pelplińskiej łączy to, że prowadzona jest w nich działalność rekolekcyjna. Każde z tych miejsc ma to coś, co jest ważne w czasie dni skupienia na modlitwie i swoim życiu wewnętrznym.

Ostateczna decyzja – Anna Maria Kolberg OV

„»Don Justo« Gallego Martínez w swej rodzinnej miejscowości Mejorada del Campo nieopodal Madrytu wznosił katedrę, ze »śmieci«. Mała 55 m długości, 25 m szerokości, 35 m wysokości, dwie z dwunastu wież osiągnęły wysokość 58 m. Pod koniec życia zdawał sobie…

Zdrowie z morskich wód – Wit Romanowski

Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) jest glonem, odmianą brunatnicy. Dziś występuje przede wszystkim w chłodnych wodach północnego Atlantyku i w wodach arktycznych. Kiedyś jednak do jego habitatu należał także Bałtyk. Wtedy kąpiących się zwykle denerwował, bo długa łodyga potrafiła oplątywać się…

Intelektualizm religii katolickiej [4/6] – ks. Piotr Moskal

Afirmacja intelektu.Religia katolicka niesie promocję rozumu. Przywraca rozumowi „wiarę” we własne siły, chroni go przed agnostycyzmem, sceptycyzmem i relatywizmem. Encyklika Jana Pawła II „Fides et ratio” to wielka promocja ludzkiego rozumu i zachęta, aby ten rozum nie zwątpił w poznanie prawdy.

Między etnografią a dramaturgią kaszubską – ks. Jan Walkusz

Ostatnie dekady są nacechowane wyraźnym procesem intensyfikacji badań kaszubologicznych, przy czym znaczna część powstających wskutek tego publikacji dotyczy szeroko rozumianej kultury i dziedzictwa wypracowanego i kultywowanego przez pokolenia, a szczególnie literatury i jej twórców.

Spacer dla zdrowia – Beata Demska

Większość z nas zaczyna chodzić w okolicach pierwszych urodzin, około drugiego roku życia poruszamy się już całkiem swobodnie. Chodzenie – jeżeli zdrowie dopisuje – jest jedną z najbardziej naturalnych czynności, czymś tak zwyczajnym, że w ogóle się nad tym nie…

Kapelani „Wyklętych” – Jan Hlebowicz

W okresie powojennym komuniści postrzegali diecezję chełmińską jako „jedną z najbardziej wrogich wobec rzeczywistości Polski Ludowej”. Grupę księży szczególnie prześladowanych stanowili kapelani podziemia niepodległościowego.

Jubileusz Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa – Anna Artymiak

8 i 9 lutego Wieczne Miasto zostało zdominowane przez pielgrzymów mundurowych. Jubileusz Wojska, Policji i Służby Bezpieczeństwa był drugim wielkim jubileuszem tematycznym w ramach obchodów Roku Świętego 2025 w Watykanie. Łączył funkcjonariuszy wszelkich służb mundurowych – od wojska poprzez policję…

Trzy litery – Wincenty Łaszewski

Dziś o pewnej katechezie sprzed lat. To były czasy, gdy na religię chodziło się do parafii. Do przykościelnej salki przychodzili sami chętni, więc powinni siedzieć grzecznie, prawda? Jednak tamtego dnia było inaczej. W pewnej chwili ksiądz chwycił za kredę i…

Zdrowy rozsądek? – ks. Waldemar Prondzinski

Od września w szkołach będzie mniej religii i etyki. W komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej podano, że na mocy rozporządzenia ujednolica się tygodniowy wymiar godzin nauki religii w publicznych szkołach do jednej godziny lekcyjnej. Czy to rzeczywiście „zdrowy rozsądek”?

Historia Wielkiego Postu – o. Paweł Warchoł

Praktyka Wielkiego Postu, rozpoczynająca się Środą Popielcową, nawiązuje do czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni, podczas którego doświadczał On samotności, cierpienia i diabelskich pokus. Każdy chrześcijanin winien zatem skorzystać z czasu Wielkiego Postu, który daje mu Bóg, oraz uświęcających środków –…