Zdrowy rozsądek? – ks. Waldemar Prondzinski

Od września w szkołach będzie mniej religii i etyki. W komunikacie Ministerstwa Edukacji Narodowej podano, że na mocy rozporządzenia ujednolica się tygodniowy wymiar godzin nauki religii w publicznych szkołach do jednej godziny lekcyjnej. Czy to rzeczywiście „zdrowy rozsądek”?

Po podpisaniu 17 stycznia tego roku rozporządzenia w sprawie organizacji lekcji religii i etyki w opublikowanym na portalu X wystąpieniu minister Barbara Nowacka powiedziała m.in., że „jedna lekcja religii na pierwszej lub ostatniej godzinie lekcyjnej to kwestia zdrowego rozsądku”. W rozporządzeniu określono zasadę umieszczania katechezy bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi lub po nich, z możliwością odstąpienia od tej reguły w szkołach podstawowych, w których na dzień 15 września wszyscy uczniowie będą uczęszczali na lekcje religii. Przepisy określają też zasady łączenia w grupy uczniów z różnych klas w wypadku organizowania religii poza szkołą, a także łączenia klas I–III w szkołach podstawowych, gdy na katechezę uczęszczać będzie mniej niż siedmioro dzieci. Oznacza to, że dyrektorzy szkół będą musieli tak ułożyć plan, by uczniowie rozpoczynali lub kończyli lekcje religią/etyką. Trzeba jednak stwierdzić, że w wielu szkołach taka forma obowiązuje już od lat. (…)

ks. Waldemar Prondzinski

Więcej przeczytasz w 5. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [2 i 9 marca 2025 R. XXXVI Nr 5 (920)], str. 18-19.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *