19/2023

Trzydzieści lat później – Adam Hlebowicz

Przyjmuje się, że jedno pokolenie liczy od dwudziestu do dwudziestu pięciu lat. Dawniej było to lat trzydzieści, bowiem uważało się, że ten przedział czasowy oznacza średnią pomiędzy urodzeniem a przyjściem na świat własnego potomstwa. Jeśli wziąć ten czynnik pod uwagę,…

Obecność Przychodzącego – Piotr Wojciechowski

Proponuję wszystkim, którzy mają trudności w głębokim adoracyjnym przeżywaniu chwil po przyjęciu komunii św., aby skorzystali ze wskazówek zawartych w notatkach św. Jana Pawła II. Rozważając życie Matki Bożej, polski papież odnajdywał model spotkania z przychodzącym Jezusem.

Kociewski piewca Kaszub – ks. Jan Walkusz

Już od dziesiątków lat ludzie nauki różnych specjalności i pisarze o rodowodzie kaszubskim interesowali się, badali i popularyzowali kulturowe bogactwo Kociewia. Bez wątpienia do grona takich osób, zafascynowanych bratnim regionem, był ks. dr Bernard Sychta, na szczególne podkreślenie zasługuje także…

Mięso na co dzień – Ola Kucharska

Dawniej na nieograniczony dostęp do mięsa o każdej porze roku mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi. Cała reszta społeczeństwa jadała dania ze świeżego mięsa tylko w okresie corocznego uboju, czyli jesienią i wiosną. Część tusz zwierzęcych trafiała od razu na stoły,…

Sowieci, CIA i broń psychotroniczna – Jan Hlebowicz

Ludzie przesuwający przedmioty przy pomocy siły umysłu, ukrywane przed społeczeństwem tajne ośrodki badawcze, służby specjalne nadzorujące tajemnicze eksperymenty. Doskonale znamy te motywy z książek, filmów czy seriali. To jednak nie do końca fikcja. Tego typu badania naprawdę były (a może…

Księga życia – Wincenty Łaszewski

Kiedyś wrzesień był czasem przygotowywania się do wyjazdu do Fatimy. Gdy zbliżała się jesień, Światowy Apostolat Fatimski miał swoje spotkanie i była to najlepsza z możliwych okazja do uczenia się od ludzi z całego świata, jak żyć objawieniami sprzed lat.…

„Szedłem kiedyś inną drogą” – ks. Wojciech Kardyś

Zacytowane w tytule słowa współczesnej piosenki religijnej idealnie pasują do życia św. Mateusza, który zanim został apostołem i ewangelistą, żył z dala od Boga, oddając się nieuczciwej profesji celnika. Przypadające 21 września święto tego wyjątkowego ucznia Pana jest okazją, aby…