Trzydzieści lat później – Adam Hlebowicz

Przyjmuje się, że jedno pokolenie liczy od dwudziestu do dwudziestu pięciu lat. Dawniej było to lat trzydzieści, bowiem uważało się, że ten przedział czasowy oznacza średnią pomiędzy urodzeniem a przyjściem na świat własnego potomstwa. Jeśli wziąć ten czynnik pod uwagę, przynajmniej w Europie, to obecnie różnica pokoleniowa wynosi zdecydowanie więcej niż trzydzieści lat, ponieważ współcześnie ludzie decydują się na potomstwo w zdecydowanie późniejszym wieku.

REKLAMA

Przeprowadziłem tę wyliczankę, kiedy uświadomiłem sobie, że dokładnie trzydzieści lat temu jako dziennikarz uczestniczyłem w pielgrzymce Jana Pawła II do krajów bałtyckich, czyli Litwy, Łotwy i Estonii. W 1993 roku było to jedno z tych epokowych wydarzeń związanych z działalnością polskiego następcy św. Piotra – przekraczania granic, w sensie dosłownym i symbolicznym, burzenia starych murów, wskazywania nowych dróg. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 19. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [17 i 24 września 2023 R. XXXIV Nr 19 (882)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *