Zakochałem się w tych ludziach! – rozmowa z ks. Grzegorzem Paderewskim, misjonarzem z Brazylii

– W Brazylii nauczyłem się tego, że inny nie znaczy gorszy. Mogę tej inności nie rozumieć, ale potrafię ją zaakceptować. Odkąd przyjąłem to jako podstawę, życie stało się o wiele piękniejsze – mówi ks. Grzegorz Paderewski, od piętnastu lat na misjach w Manaus, proboszcz parafii Chrystusa Króla.

– Jak to się stało, że trafił ksiądz do parafii w Manaus, w stanie Amazonia, w Brazylii? Z tego co wiem, był też na tej drodze przystanek Pelplin.

– Pochodzę z małej wioski z dawnej diecezji siedleckiej (dziś drohiczyńskiej), ale zawsze coś gnało mnie w świat. Trafiłem do Pelplina. W pierwszych dniach mojego pobytu w seminarium wrócił z Zambii dzisiejszy biskup Józef Szamocki, wówczas nasz ojciec duchowny. Jego opowieści o misjach często się przewijały w homiliach, które głosił, w rozważaniach, w rozmowach. I na mnie to robiło duże wrażenie, sam zacząłem myśleć o tym, by jechać na misje. Ale mój los potoczył się inaczej. Po święceniach pracowałem przez pięć lat w Koronowie, później przez cztery lata w Chojnicach. I właśnie w Chojnicach temat misji do mnie powrócił. W Ruchu Odnowy w Duchu Św. spotkałem panią Zofię Bacławską, która mi o nich przypomniała. Wróciło dawne pragnienie.

– Myślę, że podjęcie decyzji o wyjeździe na misje po 10 latach pracy duszpasterskiej w parafiach nie było łatwe.

– Nie, nie było mi łatwo. Przyznam, że dość długo się zbierałem. W końcu podjąłem decyzję, cały czas myśląc oczywiście o Afryce. Poszedłem prosić biskupa Bernarda Szlagę o pozwolenie. Zgodził się, ale… na wyjazd do Brazylii, nie do Afryki. Pomyślałem: niech będzie Brazylia. Choć kompletnie nic nie wiedziałem o tym kraju…

Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 16 (879)], str. 24-26

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *