Wiara w powstaniu warszawskim – Adam Hlebowicz

Obecnie trwająca wojna w Ukrainie, podobnie jak wiele wcześniejszych konfliktów zbrojnych na świecie, pobudzają potrzebę silniejszych związków z Bogiem. Ludzie, nie tylko żołnierze, chętniej się modlą, poszukują otuchy i nadziei w Zbawicielu. Nie inaczej było w czasie 63 dni zmagań warszawiaków przed 79 laty.

REKLAMA

Pierwszy odruch mieszkańców stolicy był taki, żeby się chronić w świątyniach. Gromadziły się w nich tłumy. Później, kiedy wiele obiektów sakralnych zostało zbombardowanych, ludzie gromadzili się na modlitwy na swoich podwórkach, w piwnicach, wszędzie, gdzie trwało życie. Tam przychodzili do nich kapłani. Badaczka tego zagadnienia Marcelina Koprowska naliczyła aż 300 miejsc, gdzie poza sferą kościelną były odprawiane msze św. powstańcze. Wspomnieć koniecznie należy o podwórkowych ulicznych kapliczkach – niektóre powstały już w trakcie wojny, codziennie gromadziły dziesiątki, setki osób. (…)

Adam Hlebowicz

Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 16 (879)], str. 5.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *