Warszawa: Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski

W czwartek, 28 września 2023 r. odbędzie się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli. W wydarzeniu udział wezmą najwyższe władze państwowe.

REKLAMA

W czwartek, 28 września o godz. 12:00 odbędzie się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem władz państwowych. W uroczystości weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

O godz. 19:00 w nowym gmachu Muzeum Historii Polski odbędzie się koncert z okazji otwarcia siedziby. Z kolei w piątek, 29 września Muzeum otworzy swoje drzwi dla pierwszych gości. Na kilka godzin przed otwarciem bram Muzeum dla wszystkich zwiedzających – od 22:00 do 24:00 – będzie można przedpremierowo zwiedzić budynek oraz wystawę inauguracyjną.

Władze muzeum poinformowały, że w ramach Festiwalu Otwarcia, który potrwa od piątku 29 września do niedzieli 1 października 2023 roku, przygotowano m.in. wystawę czasową, koncert, debaty, pokazy filmów, spektakle dla dzieci oraz warsztaty dla młodszych i starszych. Na swojej stronie oraz w mediach społecznościowych MHP opublikowało spot pokazujący dzieje naszego kraju i wyjaśniający jednocześnie misję placówki.

Muzeum Historii Polski zostało powołane 2 maja 2006 r. Tworzyło wystawy, edukowało i na różne sposoby popularyzowało historię. Wielkim wyzwaniem pozostawał jednak brak stałej siedziby. Początkowo miała ona powstać nad Trasą Łazienkowską nieopodal Zamku Ujazdowskiego. Przez lata brakowało ostatecznej decyzji i zapewnienia finansowania inwestycji. Zmianę przyniósł dopiero przełom lat 2015 i 2016. Z inicjatywy ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego rząd zatwierdził lokalizację Muzeum na warszawskiej Cytadeli i zabezpieczył odpowiednie środki finansowe. W listopadzie 2016 r. zaprezentowano projekt siedziby instytucji, a w lipcu 2018 r. symbolicznie wbito pierwszą łopatę pod jej budowę.

Źródło: https://www.ekai.pl/dzis-otwarcie-muzeum-historii-polski/
Fot. Muzeum Historii Polski/Facebook

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *