Za nami Diecezjalne Forum Duszpasterskie „U źródła łaski”

W Wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego 18 maja 2024 r. odbyło się w Pelplinie Diecezjalne Forum Duszpasterskie „U źródła łaski”. Podczas Mszy św. w bazylice katedralnej biskup diecezjalny Ryszard Kasyna apelował: „Twórzmy harmonię w Kościele podążając z Duchem Świętym w centrum!”.

REKLAMA

W forum wzięli udział katecheci, delegaci rad parafialnych, członkowie wspólnot, ruchów i stowarzyszeń oraz inne osoby zaangażowane
w życie parafii.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Hierarcha zdiagnozował współczesny świat  porównując do biblijnej Wieży Babel, „w którym wojny i walki wszelakie są udziałem dzisiejszego człowieka”. Zauważył dalej, że „tam gdzie ludzie chcą być bożkami, mogą tylko występować jeden przeciw drugiemu, przeciwko sobie, tam zaś, gdzie wstępują oni w samą prawdę, prawdę Pana, prawdę Bożą, wtedy wchodzą w Ducha, którego podtrzymuje duch ich wszystkich i który może ich prawdziwie zjednoczyć”.

Podkreślając rolę Ducha Świętego kaznodzieja wskazał, że „Bóg zsyła swojego Ducha, który przeciwstawia się duchowi dzielącemu, bowiem Duch Święty jest harmonią”.

Bp Kasyna apelował: „Podążajmy razem, bo Duch Święty, podobnie jak w dniu Pięćdziesiątnicy lubi zstępować, gdy wszyscy są razem, w ten sposób odnowi się harmonia w Kościele” i dodał: „Twórzmy harmonię w Kościele podążając z Duchem Świętym w centrum!”.

Po Mszy św. konferencję na temat „Formacja czy deformacja?” wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj. Duchowny mówił o dojrzałym tworzeniu wspólnot parafialnych przez formację kapłanów, wspólnot działających w nich i poprzez wzajemną współpracę. „Trzeba stosować zasadę pomocniczości, czyli wspieranie siebie w parafii a nie zastępowanie siebie”, mówił bp Okroj.

Poczęstunek rozpoczynał pracę w grupach, która koncentrowała się na dyskusji o tym, co rozwija wspólnoty parafialne i co je deformuje.

Wnioski z dyskusji przedstawiono w trakcie końcowego wspólnego spotkania, w którym zabrali też głos biskupi.

Forum zakończyła modlitwa o wylanie Ducha Świętego na całą diecezję.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny Forum Duszpasterskie Pelplin 18.05.2024 r.
– Forum Duszpasterskie Pelplin – Konferencja bpa. Arkadiusza Okroja 18.05.2024 r.

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/11854-diecezjalne-forum-duszpasterskie-u-zrodla-laski-2

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *