Promocja wiedzy o bł. rodzinie Ulmów wśród Polaków za granicą

Promowanie wiedzy o rodzinie Ulmów i Polakach ratujących Żydów w czasie wojny, kształtowanie postaw etycznych i patriotycznych wśród młodzieży polskiej mieszkającej za granicą to cele projektów edukacyjnych przygotowanych przez dwie instytucje związane z Ministerstwem Edukacji i Nauki: Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. Zaplanowano webinary, filmy, przygotowano materiały edukacyjne dla nauczycieli polonijnych, a także atrakcyjne konkursy dla dzieci i młodzieży.

REKLAMA

Propozycje dla nauczycieli i uczniów szkół polskich za granicą

– Na temat rodziny Ulmów i Polaków ratujących Żydów rozmawialiśmy z naszymi nauczycielami, którzy pracują za granicą już w 2021 roku – mówi Małgorzata Kamińska wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) w rozmowie z KAI. – Wtedy nawiązaliśmy pierwszą współpracę z Muzeum w Markowej, przygotowaliśmy dla nauczycieli pierwsze webinarium we współpracy z Muzeum, a potem spotkanie z prof. Janem Żarynem poświęcone jego książce „Polska wobec Zagłady”.

Jak zauważa dyr. Kamińska, zainteresowanie tematem wśród nauczycieli jest ogromne. Dzięki szkoleniom organizowanym głównie on-line, ze względu na to, że nauczyciele przebywają w różnych krajach, zdobywają oni konkretną wiedzę pomocną do przełamywania stereotypów o postawach Polaków wobec Holokaustu funkcjonujących w krajach Europy.

W tym roku ORPEG przygotował cykl webinariów poświęconych rodzinie Ulmów. Najbliższy „Samarytanie z Markowej” odbędzie się 11 października. Poprowadzi go Agnieszka Szajewska, z Oddziału IPN w Warszawie, edukator związany w „Przystankiem Historia”. Kolejny zatytułowany „Kto ratuje jedno życie…Historia Rodziny Ulmów” zaplanowano na grudzień br. Prowadzenie: Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Rzeszowie (IPN Rzeszów).

Także podczas stacjonarnego kilkudniowego szkolenia dla nauczycieli polonijnych, które rozpoczęło się 27 września w Warszawie, zostanie pokazany film „Historia jednej zbrodni”.

Uczniów szkół polskich za granicą ORPEG zaprasza z kolei do udziału w konkursach: plastycznym dla klas I-VIII (prace zbiorowe), fotograficznym dla uczniów liceum (prace indywidualne).

– Chciałabym, by w konkursach poświęconych rodzinie Ulmów młodzi ludzie dostrzegli nie tylko męczeństwo, ale też wyjątkowość tej rodziny. Dlatego na przykład konkurs fotograficzny dla uczniów będzie zatytułowany „Błogosławiona codzienność”. Chcielibyśmy, żeby w ślad za Józefem Ulmą, który w tak cudowny sposób uwieczniał codzienne chwile, młodzi spróbowali pokazać nam piękno świata w codziennych wizerunkach. A dla uczniów klas młodszych organizujemy konkurs plastyczny, poświęcony przyjaźni, odwadze, współpracy, otwartości widzianych przez pryzmat rodziny Ulmów – wyjaśnia wicedyrektor ORPEG-u.

Konkursy zostaną ogłoszone wkrótce, a informacje będzie można znaleźć na stronie https://www.orpeg.pl/. Organizatorzy planują rozstrzygniecie konkursu w dniu śmierci męczenników z Markowej czyli 24 marca 2024 r.

Konkurs: „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja”

Z kolei Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ogłosił już 10 września konkurs dla młodzieży polonijnej i polskiej mieszkającej za granicą pt.: „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja”. Jak zaznaczają organizatorzy, projekt edukacyjny ma na celu rozpowszechnianie wiedzy wśród młodzieży mieszkającej na stałe poza granicami kraju o roli Polaków i polskich rodzin w ratowaniu Żydów, powinien pomagać w kształtowaniu postaw etycznych i patriotycznych, a także w poznawaniu historii Polski splecionej z historią rodzin.

Konkurs przewiduje trzy formy artystycznego wyrazu: pierwsza to praca literacka na temat: „Rodzina Ulmów – przesłanie dla świata”; druga to konkurs fotograficzny czyli wykonanie fotografii lub kolażu wraz z opisem na temat: „Rodzina moją siłą”; trzecia forma to nakręcenie 3-minutowego filmu na temat: „Opowiem Wam o Rodzinie Ulmów”. Filmy nakręcone przez uczestników powinny mieć polską ścieżkę językową, ale mile widziane będzie dodanie napisów w języku kraju, w którym mieszka uczestnik konkursu, dzięki czemu uczeń może być „ambasadorem polskości” za granicą.

Każda z form artystycznych podzielona jest na kategorie wiekowe: młodzież w wieku 14–16 lat oraz młodzież w wieku 17–22 lata. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia. Szczegóły na stronie: https://irjp.gov.pl/konkurs-ulmowie/.

Organizatorzy przewidzieli nagrodę, którą będzie 4-5 dniowa wycieczka do Polski, zaplanowana na maj 2024 r., w programie której znajdzie się Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Dodatkowym elementem będzie udział w warsztatach: dziennikarskich, fotograficznych, filmowych.

Najlepsze prace konkursowe, wyłonione przez Jury, zostaną opublikowane w almanachu pokonkursowym wydanym przez Instytut Kolbego, a filmy zostaną wyemitowane na kanale Youtube Instytutu.

Projekty promujące wiedzę o błogosławionej Rodzinie Ulmów służą pogłębieniu świadomości młodych Polaków mieszkających za granicą na temat roli Polaków i polskich rodzin w ratowaniu Żydów, a także kształtowaniu wartości etycznych i patriotycznych – podkreślają organizatorzy.

Źródło: https://www.ekai.pl/projekty-promujace-wiedze-o-bl-rodzinie-ulmow-wsrod-polakow-za-granica/
Fot. BP KEP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *