Książka do plecaka

„Jak można nie zgadzać się z papieżem. Papież Franciszek a dubia kardynałów” – pod redakcją ks. Wojciecha Pikora i ks. Jana Perszona

Na początku października 2023 roku Dykasteria Nauki Wiary opublikowała odpowiedzi papieża Franciszka na przedłożone mu przez pięciu kardynałów dubia, które dotyczyły kwestii reinterpretacji Objawienia Bożego, praktyki błogosławienia związku osób tej samej płci, rozumienia synodalności, kapłaństwa kobiet i warunków sakramentalnego rozgrzeszenia. Odpowiedzi…

„Polsko, Ojczyzno moja!” – Paweł Warchoł OFMConv

Takiego historiozoficznego rozważania nad tysiącem lat burzliwych dziejów Polski jeszcze nie było, a to dlatego, że autor o. prof. Paweł Warchoł OFMConv próbuje odczytać historię naszego narodu jako miejsca działania Boga oraz splotu ludzkiej i Boskiej mądrości. Czyni to w monografii…

„Być znakiem nadziei” – ks. Jan Twardowski

W powszechnej opinii ksiądz Jan Twardowski (1915-2006) ceniony jest za swoją poezję. Charakterystyczny, pełen prostoty, łagodności i dobroci styl, mówienie w sposób pozornie naiwny o kwestiach najtrudniejszych – to jej znak rozpoznawczy. Sam poeta zwykł jednak mawiać o sobie, że…

„Cypr. Cudowna wyspa Afrodyty” – Jan Gać

Sam przylądek Cape Greco zaliczam do najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Cypru. Skalna ostroga wchodzi głęboko w morze. Wypiętrza się, w pewnym momencie ze stu metrów osuwa się prostopadle na kamienistą plażę, tak zerodowaną od fal morskich, że wygląda jak rumowisko ostrego…

„Polska znana i mniej znana” – Elżbieta Dzikowska

Byłam w Nieborowie wiele razy, ostatnio z głowieńskimi przyjaciółmi, kiedy to oprowadzał nas dyskretnie… ochroniarz, pan Sławek, który tyle się nasłuchał od zawodowych przewodników, a może i naczytał, że nie tylko znał dokładnie dzieje pałacu, ale także pamiętał rezydujących w…

„Meksyk” – Jan Gać

Na rynku czytelniczym ukazała się książka zatytułowana „Meksyk”. Jej autor, Jan Gać, odstąpił tym razem od zagadnień prekolumbijskich – czemu wcześniej poświęcił trzy tytuły: „W poszukiwaniu Majów”, „Majowie” i „W ojczyźnie Majów” – na rzecz przyjrzenia się Meksykowi po konkwiście.