10/2024

Pieśń ujdzie cało… – Zofia Pomirska

Za sprawą filmu „Czerwone maki” możemy przypomnieć sobie okoliczności powstania słynnej pieśni pod tym samym tytułem. W siedzibie Teatru Żołnierza Polskiego przy 2 Korpusie Sił Zbrojnych w Campobasso na kilka godzin przed zdobyciem Monte Cassino, w nocy z 17 na…

Zieloni czy czerwoni? – Adam Hlebowicz

Niegdyś w ramach kampanii wyborczej w Niemczech rozsyłano do wyborców zielone jabłka z informacją, że jak te owoce dojrzeją, to staną się czerwone. W ten sposób chciano pokazać, co tak naprawdę kryje się za coraz popularniejszymi w krajach zachodniej Europy…

O wiele ważniejszy – Anna Maria Kolberg OV

„W kadłubie pewnego olbrzymiego statku znajdowała się mała śrubka. Malutka i niezauważalna, która – tak samo jak wiele innych, równie mało ważnych śrubek – łączyła ze sobą dwie olbrzymie metalowe płyty. Podczas długiej podróży przez Ocean Indyjski mała śrubka stwierdziła,…

Moc kiełków pszenicy – Wit Romanowski

Ważnym obszarem zainteresowań o. Edmunda Szeligi były senolityki – substancje pochodzenia roślinnego, ewidentnie wydłużające życie. W ostatnich latach robią one zawrotną karierę, bo są w stanie zapobiegać m.in. neurodegeneracji, która jest jednym z głównych zagrożeń dla osób w zaawansowanym wieku.

Modlitwa o pokój – ks. Dariusz Drążek

Pokój między ludźmi – jakże drogocenny to skarb! Niestety, widzimy, że rozpętane wojny nie gasną, lecz przybierają na sile. Coraz więcej zniszczeń, ludzkich ofiar, śmierci i cierpienia. W tej sytuacji nasza modlitwa jest szczególnie potrzebna – wręcz nieodzowna, jak tlen…

Pionierski twórca kaszubskiego języka biblijnego – ks. Jan Walkusz

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych w nurt tłumaczeń Pisma Świętego na język kaszubski włączył się człowiek wyjątkowo predestynowany do tego dzieła, mianowicie o. Adam R. Sikora – franciszkanin, Kaszuba z pochodzenia, profesor i kierownik Katedry Starego i Nowego Testamentu Uniwersytetu Adama…

O obserwacjach nieba w ogrodzie – Jan Hlebowicz

Był ekonomistą, politykiem, duchownym katolickim i lekarzem, ale świat zapamiętał go z jego odkryć astronomicznych. Przełomowe ustalenia Mikołaja Kopernika, wywracające do góry nogami dotychczasową wiedzę o Wszechświecie, należą do najważniejszych odkryć w dziejach ludzkości.

Jaki jest sens prawa? – ks. Piotr Moskal

Człowiek z natury jest istotą społeczną. Między ludźmi istnieją relacje naznaczone powinnością (debitum) określonego działania lub niedziałania. Podstawą powinności są ludzkie uprawnienia (prawo jako ius). Człowiek ma prawo do tego, co jest jego osobowym dobrem – do życia i do tego, co…

Ikona Boga – Wincenty Łaszewski

Zdarzyło się wam przeżyć kiedyś iluminację – chwilę, gdy wszystko wokół się rozjaśnia i staje się oczywiste, i nawet niebo jawi się bardziej zrozumiałe? Takie doświadczenie dostępne jest nie tylko dla duchowych tytanów; sam tego doświadczyłam raz czy dwa. Tyle…

Losy apostołów po Wniebowstąpieniu Pana – ks. Wojciech Kardyś

Apostołowie myśleli, że po śmierci Jezusa ich misja się skończyła. Kiedy jednak spotkali Zmartwychwstałego, przekonali się, że jest inaczej. Usłyszeli od Nauczyciela: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jerozolimie i w całej…

Fundusz Kościelny – fakty i mity – dr Michał Zawiślak

Fundusz Kościelny (FK) powstał na mocy ustawy z dnia 20 marca 1950 roku, która zakładała przejęcie przez państwo majątku kościelnego (tzw. dóbr martwej ręki), poręczenie proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzenie Funduszu jako rekompensaty za majątek zabrany po 1945 roku. Dziś koalicja…

Jezus wstąpił do nieba i pozostał z nami – ks. Augustyn Eckmann

Czterdzieści dni po Wielkanocy Kościół obchodzi uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, która jest wydarzeniem paschalnym związanym z Męką, Śmiercią i Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa, historycznym zakończeniem Jego zbawczego dzieła oraz zapoczątkowaniem chwalebnego panowania.