25/2023

Każdy słucha inaczej – Piotr Wojciechowski

Pojmuję kapłańską posługę słowa nie tylko jako misję ewangelizacyjną, ale także jako twórczość literacką. To wielki temat. Myślę jednak, że tematem rzadko poruszanym, a niezmiernie ważnym jest to, że wierni słuchający księżowskiej literatury mówionej mają do wyboru różne style słuchania…

Matka Boska jest symbolem – Adam Hlebowicz

Język murów rzadko jest grzeczny. Zazwyczaj wyraża bunt, protest, sprzeciw. Kiedy więc zobaczyłem w centrum Jeleniej Góry napis zaczynający się od słów takich jak w tytule, miałem obawę, jak wygląda jego pełna treść. Obawa była jednak płonna…

Ponownie zatrudniony – Anna Maria Kolberg OV

„W lasach, wysoko ponad austriackim miasteczkiem leżącym na wschodnich stokach Alp, mieszkał pewien starszy człowiek. Przed laty poprzednia rada miejska zleciła mu oczyszczanie krystalicznych górskich źródeł z butwiejących liści i gałęzi. Źródła te zasilały zbiornik, z którego miasto czerpało wodę…

Karp nie tylko od święta – Ola Kucharska

Wielkimi krokami zbliża się ten wyjątkowy okres w roku, który wypełnia – prócz radosnego oczekiwania – gorączka przygotowań świątecznych. A wśród nich nie może zabraknąć emocji związanych z kupieniem najlepszego karpia. Choć ryba ta nie dla wszystkich jest atrakcyjną pozycją…

Był dla miasta jak dżuma? – Jan Hlebowicz

W większości biografii gdański wątek z życia Napoleona w ogóle nie jest poruszany albo kończy się na jednym akapicie. Niewielu wie, że sam cesarz twierdził, że „Gdańsk jest kluczem do wszystkiego”.

Jakim powietrzem oddychamy w Polsce? – Beata Demska

Kiedy temperatura spada, w domach włączamy ogrzewanie. Gdy nie mamy innego sposobu, by się ogrzać, do pieca dorzucamy węgla. I owszem – w mieszkaniu robi się cieplej, ale do atmosfery trafia kolejna porcja szkodliwych chemicznych związków i pyłów. Niestety, według…

Po leki sięgaj z głową – Anna Mazurek-Klein

Środki przeciwbólowe to jedne z najczęściej przyjmowanych przez nas leków bez recepty. Warto jednak w tej kwestii skorzystać najpierw z porady lekarza czy farmaceuty. W aptece nadal obowiązuje zasada Primum non nocere („Po pierwsze nie szkodzić”), natomiast wszechobecne reklamy zachęcają…

Jak Kaszubi budowali Kanadę – ks. Jan Walkusz

W bieżącym roku przypada 165. rocznica początków osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie. Sytuacja gospodarczo-ekonomiczna, polityczna, demograficzna, a także ucisk germanizacyjny powodowały, że Kaszubi z Pomorza szukali „lepszego” życia za oceanem. Dodatkową motywacją podejmowania takiej decyzji – choć nie była ona wcale…

Polska – Boska rzecz – Wincenty Łaszewski

Może Was zdziwię, ale Polska to dla mnie temat adwentowy. Już tłumaczę… Wydaje mi się, że mamy wiele wspólnego z Ziemią Świętą z czasów Jezusa – i to wcale nie z tą z kolorowych bożonarodzeniowych obrazków. Przeciwnie – z niepodkreślaną jakoś przez nikogo ciemną stroną tamtego…

Radosny gwar świąt – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Przepiękne ozdoby, pachnące choinki i kolorowe światełka. Do tego w tle świąteczne piosenki albo kolędy. Jarmarki bożonarodzeniowe wpisały się już na stałe w przedświąteczny klimat miast i miasteczek, a pojawiły się już w średniowieczu. Teraz, można by powiedzieć, przeżywają swój…

Wspólnota i bezinteresowność – ks. Marek Łangowski

Człowiek przez swoją naturę przeznaczony jest do życia we wspólnocie w tej najprostszej formie, jaką jest rodzina. Rodzimy się, wzrastamy, wychowujemy w przestrzeni bezinteresowności, którą rodzina powinna zapewnić. Wraz z wiekiem i dojrzałością doceniamy tę bezinteresowność, bez której nie wyobrażamy…