Każdy słucha inaczej – Piotr Wojciechowski

Pojmuję kapłańską posługę słowa nie tylko jako misję ewangelizacyjną, ale także jako twórczość literacką. To wielki temat. Myślę jednak, że tematem rzadko poruszanym, a niezmiernie ważnym jest to, że wierni słuchający księżowskiej literatury mówionej mają do wyboru różne style słuchania i reagowania. Oczywiście wiele zależy od tego, czego się słucha. Pamiętam nauki, które mocno zmieniły moje myślenie i potrząsnęły sumieniem, ale pamiętam i takie, które były dla mnie irytujące albo pogrążały mnie w ospałym rozproszeniu.

REKLAMA

Mam za sobą wiele lat pracy pisarskiej. Bogu dziękuję za te lata, ale też za czas jeszcze dłuższy – za prawie osiemdziesiąt lat mojego słuchania kazań, homilii, nauk rekolekcyjnych. Pojmuję kapłańską posługę słowa nie tylko jako misję ewangelizacyjną, ale także jako twórczość literacką. Są homilie o rozmaitym poziomie kunsztu. Takie, które są brawurowo improwizowane, i takie, w których czuje się godziny studiowania Biblii, Ojców Kościoła, współczesnych teorii. To wielki temat. (…)

Piotr Wojciechowski

Więcej przeczytasz w 25. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [10 i 17 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 25 (888)], str. 4.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *