W niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof zbliżały się święta Wielkiej Nocy. Niemcy postanowili zadrwić z wiary więźniów. W Niedzielę Palmową zaaranżowali bluźnierczy spektakl, który zakończył się w Wielki Piątek masowym rozstrzelaniem.
Najpierw wytypowano około stu Polaków, tworząc z nich specjalne komando. Wśród nich znalazło się kilkudziesięciu polskich działaczy z Wolnego Miasta Gdańska: urzędników, kolejarzy, nauczycieli, pracowników poczty oraz księży (Marian Górecki i Bronisław Komorowski). Wyselekcjonowana przez esesmanów kompania karna została odizolowana od pozostałych więźniów. „Strasznie ich gnębiono przez te kilka dni: głodzono, szykanowano, przeprowadzano z nimi karny »sport«” – wspominał osadzony w tamtym czasie w Stutthofie ks. Alfons Muzalewski.
Oczyścić kraj z polskiej hołoty
„Naszym obowiązkiem jest bezwzględne oczyszczenie kraju z całej tej hołoty, z tej szajki rozbójników, Polaczków i Żydów. Nie wolno dopuścić do tego, by historia mogła nam kiedyś uczynić zarzut, że przegapiliśmy tę historyczną szansę” – mówił Gauleiter NSDAP Wolnego Miasta Gdańska, Namiestnik Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie – Albert Forster. (…)
Jan Hlebowicz
Więcej przeczytasz w 7. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [03 i 10 kwietnia 2022 R. XXXIII Nr 7 (844)]
TUTAJ można zakupić najnowszy (07/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-72022-/1811
UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (07/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PDF-Pielgrzym-072022-egzemplarz-cyfrowy-nie-podlega-zwrotowi-/1812