12/2022

Praworządność dzieci Bożych – Piotr Wojciechowski

Bóg nas stworzył i zbawił. On nas kocha i pragnie, abyśmy się stali dziedziczkami i dziedzicami królestwa niebieskiego. Ten Bóg chciał być nazwany Sprawiedliwym, a wątek sprawiedliwości Bożej jest jednym z głównych nurtów Starego Testamentu, który odnawia się i pogłębia…

Miasta Miłosierdzia – Adam Hlebowicz

Miastem Miłosierdzia jest z pewnością Wilno, gdzie od lat w Ostrej Bramie świeci ta, co jest nazwana Matką Miłosierdzia. Drugim Miastem Miłosierdzia stał się Białystok. Związany przez stulecia z archidiecezją wileńską, przejął po wojnie wiele tradycji „miłego miasta”.

Szparagi w kuchni – Maria Fall-Ławryniuk

W czerwcu to właśnie szparagi przejmują kuchnię. Białe, zielone i… fioletowe. Warto spróbować wszystkich – i to w kilku różnych wydaniach, gdyż to właśnie one zawojują nasze podniebienia, od śniadania po kolację.

Stare menu – Sławek Walkowski

Wspaniałe przekąski, ciekawe dania główne – z dużą ilością drobiu i dzikiego ptactwa. Zapraszam was do warszawskiego hotelu z 1928 roku.

Dobry Biały Bóg Kamczatki – Jan Hlebowicz

Badał koty i krowy morskie. Zakładał szpitale dla trędowatych, walczył z epidemiami, za własne pieniądze kupował renifery, pomagając w ten sposób lokalnej społeczności. Po półrocznej podróży przez Syberię, w czerwcu 1879 roku na Kamczatkę przybył Benedykt Dybowski.

Tylko to? – Anna Maria Kolberg OV

„Pewien region nawiedziła wielka susza. Trawa bardzo szybko zżółkła, a potem całkowicie zwiędła. Mnóstwo krzewów i drzew zupełnie opadło z sił. Mimo tego strasznego nieszczęścia nie spadła z nieba ani jedna kropla deszczu, a o poranku nie wydobywała się z…

Nowy taryfikator – Jakub Klebba

Zbliżają się wakacje, większość z nas zaplanowała już urlop, dzieci odliczają czas do zakończenia roku szkolnego. Gdziekolwiek planujemy ten urlop spędzić, będzie trzeba tam bezpiecznie dotrzeć i zdecydowana większość Polaków wybierze do tego celu samochód.

Śpiewaj razem z Biedronkami! – Aleksandra Czapiewska

Był wrzesień 1991 roku, gdy ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, ks. Piotr Wysga, powołał do istnienia scholę. Opiekę nad nią powierzył wikariuszowi, ks. Andrzejowi Kossowi, któremu pomagał Eligiusz Michalak. Schola po raz pierwszy zaprezentowała się podczas mszy,…

Religijne konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę – ks. Krzysztof Różański

Od ponad trzech miesięcy żyjemy tragedią wojny w Ukrainie. Do przerażających doświadczeń niewyobrażalnego ludzkiego cierpienia dochodzą również trudne do pojęcia sytuacje i wydarzenia związane z życiem religijnym wyznań chrześcijańskich obecnych na terenie objętym wojną. Szokujące wydają się nam też doniesienia…

Chrystus stał się Chlebem – ks. Krzysztof Gąsecki

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa doświadczamy szczególnej bliskości Boga w naszym ziemskim pielgrzymowaniu. Pan pozostał z nami pod postacią chleba, by być pokarmem na naszej drodze życia. Nie mógł być już bliżej z człowiekiem. Błogosławi nam, błogosławi nasze…