Był wrzesień 1991 roku, gdy ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie, ks. Piotr Wysga, powołał do istnienia scholę. Opiekę nad nią powierzył wikariuszowi, ks. Andrzejowi Kossowi, któremu pomagał Eligiusz Michalak. Schola po raz pierwszy zaprezentowała się podczas mszy, występując w uszytych na tę specjalną okazję kamizelkach. Czasy dyktowały wówczas modę i jedynym dostępnym w dużej ilości materiałem był ten w czarne kropki na czerwonym tle. Podczas występu ks. Wysdze stroje od razu skojarzyły się z biedronką, co zapoczątkowało istnienie Chóru Dziecięcego Biedronki.
W czerwcu 1993 roku na mocy dekretu biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi wikariuszem tczewskiej fary został ks. Andrzej Danielski. Wśród powierzonych mu obowiązków była również opieka nad parafialnym chórem dziecięcym – mało kto wówczas słyszał o Biedronkach. Ks. Danielski, syn organisty brodnickiej fary, kapłan rozśpiewany i pełen pomysłów, z zapałem podjął współpracę z Krystyną Kulewicz-Łopatą, wtedy prowadzącą chór. Po roku Biedronki przeszły całkowitą zmianę. Prowadzenie dzieci powierzono Małgorzacie Krzemińskiej, a ks. Andrzej, snując coraz dalej idące plany i marzenia, realizował swoje muzyczne powołanie. Na potrzeby chóru powstało logo, później koszulki i kurtki chóralne, a tych trzeba było już naprawdę sporo.
Do Biedronek przychodziły kolejne dzieci – dziewczynki i chłopcy ze wszystkich tczewskich parafii. Było ich trzydzieścioro, potem czterdzieścioro… Zaczęły się przesłuchania: „Chcesz dołączyć? Pokaż nam swój talent!”. Czasem dzieci podchodziły do przesłuchań kilkukrotnie, aż usłyszały wyczekiwane: „Śpiewaj razem z nami!”. (…)
Aleksandra Czapiewska
Więcej przeczytasz w 12. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [12 i 19 czerwca 2022 R. XXXIII Nr 12 (849)]
Numer 12/2022 dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej) można zakupić TUTAJ.
UWAGA – NOWOŚĆ!
Numer 12/2022 dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF) można zakupić TUTAJ.